Македонија

Што е ,,Загарство” според Зеколи

Загарство според Арсим Зеколи е вид новинарство кое тој го дефинира на следниов начин: "Кога трчаш кај ќе ти каже Оливер (Спасовски) и Заев (како...

Колумни

Уста(в) ги болело – Пишува Роберт Димитриевски

Негаторите на македонскиот национален идентитет повеќе немаат потреба да докажуваат дека тој е творба на Тито и/или на Коминтерната. Тезата за вештачки создадениот етнос...

Листата за отстрел на Сашо Орданоски – Пишува Горан Момироски

Последниве 24 часа добив десетици пораки со прашање дали ќе му одговорам на Сашо Орданоски по неговиот текст во кој заедно со колегите од...

Свет / Балкан

Воскопулос: Грција си дава автогол!

Павле Воскопулос Филипов, член на Централниот комитет на „Виножито“, партијата на македонското малцинство во Грција, смета дека Грција, како и Бугарија претходно, си дава...

Франција се извинува на Вучиќ и на српскиот народ

Францускиот амбасадор во Белград, Фредерик Мондолини, му се извини на српскиот претседател Александар Вучиќ и на српскиот народ. Тој рече дека она што се случи...

Бизнис

Видео

Османи: Има место за прошка за тие кои биле колатерална штета...

Вицепремиерот Бујар Османи во неделното интервју на Радио Слободна Европа изјави дека има простор да им се прости на луѓе кои се колатерална штета...

Sportex

Тоа е таа реформа: Ќе настрадаат спортските обложувачи

Од 1 јануари со измените на законот за персонален данок се менуваат и правилата во спортските обложувалници. Имено, со измените, данокот на доход од игри...

Популарно

Што е ,,Загарство” според Зеколи

Загарство според Арсим Зеколи е вид новинарство кое тој го дефинира на следниов начин: "Кога трчаш кај ќе ти каже Оливер (Спасовски) и Заев (како...

Јордановски: Бегството на Груевски е рационално и човечко

Новинарот на Слободен Печат Жарко Јордановски во постот насловен ЕГЗИЛ, РЕЗИЛ И КРАХ вели дека има логика ако Груевски избегал. "Шегата на страна, кога ќе...

Алфи го претресуваат генсекот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вечерва бил претресуван од страна на полициските "Алфи". Тој бил легитимиран а неговото возило било претресувано при влезот во...

Росоклија: Македонците имаат власт каква што не заслужуваат

Македонскиот светски признаен научник во областа на истражувањето на невропатологијата и невроимунологијата, Горазд Росоклија, на својот профил на Фејсбук констатира дека Македонците се еден...

Полициски Алфи пред ВМРО-ДПМНЕ

Припадници на полициската единица Алфи вечерва се забележуваат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Нивното присуство пред зградата на опозоцијата се поврзува со недостапноста на Никола Груеваки...

Груевски е петтиот гонет од СЈО и ОЈО што е недостапен

Никола Груевски е петтиот избеган обвинет од Специјалното Јавно Обвинителство и Основното јавно обвинителство последнава година. Први избегаа разузнавачите Горан Грујовски и Никола Бошковски кои...

Најчитани

Македонски вредности

Рецепт на денот

Човек на денот

Дигитал

Личен развој

Со корпоративен фитнес до рамнотежа меѓу работата и приватниот живот

Во последните неколку години, научниците, лекарите и експертите за човечки ресурси се сѐ погласни во пренесување на пораката дека долгочасовното седење сериозно го нарушува...

Проблемите на жените во Македонија (ВИДЕО)

Во јануари оваа година преку кампањата "Сега кажувам", група македонски жени по урнекот на балканската кампања #MeToo (И јас исто така) раскажуваше за сексуалното...

Референдум 2018

Фракцијата на Кекеновски: Целта е дебакл на ВМРО-ДПМНЕ на изборите за...

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ зад која стои професорот Јове Кекеновски смета дека целта на сегашните процеси е катастрофален пораз на опозицијата на претседателските избори...

Унгарски политолог: Западот не ја почитува волјата на македонскиот народ

Бенце Фолди, политиколог и слободен новинар што ги покрива Балканот и други теми во различни унгарски медиуми, во анализа за „Балкан инсајт“ се осврнува...

Цитат на денот

Чувај го здравјето