Македонија

Македонците од Италија реагираат што Грк им одговорил во име на...

Кирјакос Хараламбус, Грк од Кипар и член на Кабинет за европска добрососедска политика и преговори за проширување, со две реченици одговори на опширната декларација...

Колумни

Блазе си ѝ на Македонија – Пишува Роберт Димитриевски

Зоран Заев или е роден под среќна ѕвезда или проблемите, едноставно, му се тргаат од патот еден по еден, се топат како снегулки на...

Мора ли Македонија да капитулира? – Пишува Мартин Анастасовски

Дипломецот на американскиот универзитет Монклер во студија за односите меѓу Македонија и Грција под наслов “ТЕСНИОТ ГРЧКИ НАЦИОНАЛИСТИЧКИ ПОГЛЕД НА МИНАТОТО ГО ПАДНА ИСПИТОТ...

Свет / Балкан

Ципрас да не се шегува со новинари за сериозни теми (ВИДЕО)

Јоргос Кумуцакос, од опозициската Неа демократија го критикуваше премиерот Алексис Ципрас кој вчера во Брисел му посака на македонски новинар да ја претставува „Горна...

Ципрас се „пошегувал“ со името Република Македонија!?

„Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија, туку Горна или која било друга опција“, одговорил „полушеговито“ денеска во Брисел...

Бизнис

Видео

Нинова и Заев потпишаа спогодба за соработка на БСП и СДСМ...

Лидерите на Бугарската социјалистичка партија (БСП) и на Социјалдемократскиот сојуз, Корнелија Нинова и Зоран Заев, денес во Скопје потпишаа договор за соработка меѓу двете...

Sportex

Имаат ли Атлетио и Барса пакт за „ненапаѓање“ околу Гризман

Атлетико Мадрид ќе се обиде со зголемувања на платата да го задржи Антоан Гризман. Од Ванда Метрополитано стадионот на Французинот ќе му понудат 20...

Популарно

Ципрас да не се шегува со новинари за сериозни теми (ВИДЕО)

Јоргос Кумуцакос, од опозициската Неа демократија го критикуваше премиерот Алексис Ципрас кој вчера во Брисел му посака на македонски новинар да ја претставува „Горна...

Македонците од Италија реагираат што Грк им одговорил во име на Јункер и Хан

Кирјакос Хараламбус, Грк од Кипар и член на Кабинет за европска добрососедска политика и преговори за проширување, со две реченици одговори на опширната декларација...

Симовски: Резултатите од пописот може да бидат шокантни

Новиот директор на Агенцијата за Статистика Апостол Симовски тврди дека следниот попис закажан за 2020 година ќе биде спроведен професионално но дека резултатите можат...

Игор Јанев: Внимавајте! Ќе добиеме трајна референца

Грчките предлози со кои се заменува привремената референца се всушност видови на ТРАЈНА РЕФЕРЕНЦА! Внимавајте, вели за expres.mk професорот Игор Јанев кој се залага...

Грчката делегација во Скопје донела и штембиљ (ФОТО)

Грчката официјална делегација за време на посетата на министерот за надворешни работи Никос Коѕиас на Скопје носела специјален печат - штембиљ со кој на...

Али Ахмети против име „Славомакедонија“

По денешната средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјавил дека за ДУИ е неприфатливо името...

Најчитани

Македонски вредности

Рецепт на денот

Човек на денот

Дигитал

Expodium

Милчо Манчевски: Грчев во Дебар Маaло направи ДУП за урбаната мафија

Во интервју за off.net.mk режисерот Милчо Манчевски збкрува за новиот филм, за тоа зошто во секој нов проект има нов пристап но говори и...

Македонија аутсајдер на 63. „Евросонг“ според „Вилијам Хил“

Македонското дуо „Ај Кју“ и песната „Изгубено и најдено“ имаат само теоретски шанси за триумф на претстојното 63. издание на музичката манифестација „Песна на...

Феномени

„Ноќните волци“ ја уплашија Босна

Моторџиската мисија „Руски Балкан“ нема да биде откажана, иако босанските власти го забранија влезот на водачот на „Ноќните волци“, Александар Залдостанов, наречен Хирург, и...

Во рај и пекол веруваат тие што се плашат од темнина,...

Научници од целиот свет му оддаде почит на британски физичар Стивен Хокинг,  „револуционерниот гениј“, кој одигра огромно влијание за популаризација на физиката. Хокинг, кој почина...

Цитат на денот

Чувај го здравјето