Apr 22, 2016; Boston, MA, USA; Boston Celtics fans react as they take on the Atlanta Hawks during the fourth quarter in game three of the first round of the NBA Playoffs at TD Garden. The Celtics defeated the Hawks 111-103. Mandatory Credit: David Butler II-USA TODAY Sports

Победничката низа на најголемиот шампион во историјата на лигата се уште трае откако Селтикси го победија Торонто со 95-94 и сега со 12 врзани успеси се први на истокот пред Детроит кој, исто, има одлично отворање на сезоната кое е потврдено и со славјето со Мајами од 112-103. Нивни пандан на западот е Хјустон кој за 11 триумф од почетокот на шампионатот, а шести последователен, беше подобар од Индијана со 118-99. Во него Џејмс Харден имаше 26 поени и 15 асистенции.
Ова инаку е петтата најдолга победничка серија на екипата од ТД Гарден која има 17 титули и низи од 19, 18, 17 и 16 триумфи по ред. Далеку најдолга серија во историјата на НБА е таа на ЛА Лејкерс од сезоната 1971/2 година кога „Езерџиите“ наредија 33 победи.