Бутарис во клинч поради Македонија, ќе држи прес конференција

Loading...

Изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дека треба да се размисли за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, предизвика гневни реакции во Грција.

– Предлогот на Бутарис е негов предлог, мислам дека не влегува во плановите на грчката Влада и сметам дека не е предлог што во овој момент би можел да се разгледа, изјави за телевизијата Скај заменик министерот за поморство Нектариос Санторињос.

„Градоначалникот да ги остави дипломатијата и преговорите на дипломатите и да се занимава со неговите надлежности, на пример, со чистење и собирање на ѓубрето во неговиот град“, на Твитер реагираше одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија.
Членот на опозициската група во општинскиот совет на град Солун, Ставрос Калафатис, побара Бутарис да си поднесе оставка.

Од меѓуградската автобуска станица во Солун, што се вика „Македонија“, за солунскиот информативен портал Thestival, велат дека немаат никаква намера, ниту размислуваат за промена на името.

-Немаме таква намера и не знам зошто би се сменило името на станицата. Станицата е приватна и воопшто не разговараме за такво нешто, рекол Јанис Ламбру, претседател на меѓународната автобуска станица во Солун.
По жестоката критика од грчката јавност Бутарис свика вонредна прес конференција за да објасни што точно мислел.

1 Коментар

 1. Koga Kosovo sakashe so 111 drzhavi da bara prijem vo UNESKO, Srbija inache ewche deka imale samo 109 piznania,
  SAD I CIA napravi analiza za priem vo koja se veli, od ona shto e prateno do KOSOVO, citiram
  DEKA za TAKVATA akcija treba 115 drzhavi minimum. Raz. 4 drzhavi (za uspeh)

  Vo Mk sluchaj ni treba 100 (kako chlenovi), no nie imame 133, a sigurno poveke od 120 priznania. 114 statistichki minimum.

  No ako se povikaat ushte 19 drzhavi da ne priznaat, cifra bi nadminala 140 drzhavi, statistichki ektrapolirano!
  Sposobnost za glasaje ke bide efektivno nad 114 drzhavi. Ova e opshata sposobnost, koja vo praksa mozha da varira 10%.
  Simulativno za Grcija bi glasale okolu 20 %max, ili 25 –30 drzhavi.
  Vkupniot broj na glasanje vo sala nema da nadmine 135 zemji vo ON.
  Statistichki so 50 %omal angazhman na Turcija kako ko-sponzor, Makedonija ima nad 99 posto shansi na uspeh vo sep/okt. 2018.

Comments are closed.