Заев: Консензус да се реши спорот со името, а не да се одложи

Ние, во Македонија се обидуваме да изградиме национален консензус, сите – претседателот на државата, Владата, опозицијата – но во функција на наоѓање решение, а не на негово одложување, изјавил премиерот Зоран Заев, по средбата со словенечкиот колега Миро Церар вчера во Љубљана.

Тој потсетил дека Македонија гради пријателски односи Грција и изрази верување дека во таква пријателска атмосфера може да се најде решение и за ова прашање, пренесува РСЕ.

Процесите веќе почнуваат, на 20 или 21 ноември очекуваме да има прва средба помеѓу преговарачите од двете земји, со медијаторот Метју Нимиц, информирал македонскиот премиер.

Оставете коментар