Милчин: Заев е уценет од Меркел! ((ВИДЕО)

Говорејки околу разгворите со Грција за разликите околу името на Република Македонија и грчките притисоци, Владимир Милчин, во вечерашново гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал5 телевизија во еден момент рече.

„Заев е уценет“!

На прашањето на новинарката од кого, Mилчин одговори:

„Па да речеме од Меркел. Мислам дека од него бараат уставни измени“.

Понатаму тој рече дека ништо не му значеле 200-те војници кои биле наредени да го пречекаат макeдонскот премиер при неодамнершната посета на Берлин и изнесе свое мислење дека на пrемиерот му било речено да прифати она што ќе му биде ставено на маса.

Милчин смета дека за преговорите околу името повеќе е информирана јавноста во Грција, отколку овде домашната во Македонија и дека и дека тоа дополнително создава вознемиреност и фрустрации кај граѓаните.

Како ќе се организира референдум, да се прашаат граќаните доколку тие не се информирани и за текот на процесот, запраша Милчин.

На прашање кои се неговите „црвени линии“ околу идното име, Милчин рече:

„Република Македонија(Скопје)… никаква северна долна горна  и ништо што би стоерло пред зборот Македонија зошто со тоа се задира во идентитетот.

Во настап кој според реакциите на социјалните мрежи беше оценет со одобрување и како брутално искрен Милчин изнесе оценка и деветте месеци влада.

Запрашан во кој сегмент владата не покажала ефикасност, Милчин одговори „Јас не знам во кој сегмент е фикасна. Еве ви го одговорот“, рече тој.

 

 

1 Коментар

  1. Ne sakam ni da pomisluvam na nego. Toj e dvolichen staorec koj prv go napushta brodot koj tone. Sega kao se pokajal, pa zbruva se’ shto site sakame da cheme. A koj garantira deka se pokajal? Pa shto i da se pokajal.
    Ajde,sega site ke palime i zarime i koga ke trebe da se plakja za storenoto,ete se pokajavme.Komu bre ti toa ?
    Mene ne mi progjash pa da si pomal od igla. Shto ne se povlechesh vo penzija, shto ne go ostavish ovoj narod na raat shto go napika sega kade shto e, oslobodi ne od tvoeto prisustvo i ne trebe nishto poinatamu da govorish. Se slushna tvoeto. Da e tatko ti ziv, od tebe mi perduv nemahe da ostane makedonski antihrist.

Comments are closed.