МПЦ се огради од ставот на Агатангел за името

„Тоа не е став на Светиот синод и на Црквата. Црквата не е поставена да решава политички прашања, туку да се грижи за духовниот живот на православните верници. Да се остави политиката настана, да не се занимаваме со дневно политички прашања“, изјави денес за Алсат М, владиката Тимотеј, портпарол на МПЦ – Охридска архиепископија.

Реакцијата од МПЦ доаѓа по верашната колумна на митрополитот на Повардарската епархија на МПЦ, Агатангел која беше споделувана и предизвика вистинска бура на социјалните мрежи.

Агатангел, во текстот, од кој се оградува МПЦ, меѓу другото напиша:

„Нека им биде јасно на сите дека ние Македонците не преговараме, ниту прифаќаме никакво поинакво име на својата држава освен Република Македонија, ниту пак имаме намера да си поигруваме со нашиот вековен македонски идентитет… Нека сфатат конечно дека нив никој не ги овластил да преговараат за прашања поврзани со македонската историја, со македонскиот јазик, име и идентитет. Секој што понатаму ќе продолжи да преговара и да им се умилкува на странските и грчките политичари е само еден дрзок слабак што мисли високо за себе“.

Митрополитот уште порача дека „нашите преговарачи за името ќе бидат запаметени како предавници и одродници“.

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел, изјави Тимотеј за Алсат М.

Во ноември Митрополитот повардарски Агатангел со соопштение за јавноста се спротивстави на барањето на Македонска православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ) да ѝ стане црква-мајка.

1 Коментар

 1. АНАТЕМИ СЕ ДЕЛАТ,КАКО ГРАТИС ВЛЕЗНИЦИ!!!

  Е како успешно лазат по живците црните магови,а понекогаш облечени и во бели мантии.

  Агатангел,се бори и не хушка,да застанеме на браникот,и да го зачуваме името !

  А тој,сиротиот,секако дека беше во синодот,и крена рака,и го дал својот глас, во 2009 година,да се смени ,неговото име. т.е името на неговата матична фирма,,од МПЦ…да ја додаде придавката..МПЦ-ОА, во суштина како да е додал,северна,горна ….

  И не случајно велам-фирма,затоа што…
  ,,“Уставот на МПЦ ќе треба и мора да биде усогласен и со најновиот закон за цркви и верски заедници во Република Македонија. МПЦ конечно станува правно лице во
  Република Македонија, епархиите, институциите стануваат организациони единици и тука ништо не се менува“ вели Г.Г. Стефан…..
  Недела, 25 Октомври 2009 23:10

  Па,ајде ако си маж,земи запали ги на сред плоштад сите кои не ти се допагаат,како во времето на инквизицијата,каде ги палевте сите напредни умови,научници…а после сто години-ги прифативте нивните учења!

  А затоа што сме секуларна држава,секоја будала,или водач на култ,може да основа правно лице и подружници, и религиозна група..

  А…АНАТЕМИТЕ!….се расфрлаат,небаре сме уште во средновековието,и ке им веруваме???

  А,дали ке верувате?!?

  Се збунив кога моите родени деца,одбиваа да пијат леден чај од Nestle,исто и чоколади од истата фирма,затоа што иако мали од 11 и 9 години,сепак кога ги води нивната мајка во Лесново,тие постануваат ,,слепи послушници,, ???

  Иларион,фрлил анатема,на производите од таа фирма,затоа што ТАА дотична фирма користела делови од фетуси,и имплементирала во нивните производи!!!

  ДА СЕ РАЗБЕРЕМЕ!!!

  Дали тоа ,,момче од Куманово,, ,бил воопшто во Швајцарија,или во погоните на фирмата, па видел,и го пренесува тоа ,,видение,, на неговите чеда?
  Или прочитал некаде по интернет,па раскажува приказни,а овие ,,слепци,, со нивното,слепо послушание,, веднаш го прават тоа?

  А,замислете овака!

  Некој курир од судот,на пр.кога ке ви достави нешто,и малку муабет,ке ви рече дека Nestle не е добро….хммм

  Слепите послушници ке речат,од кај овој ,,тиквар,, знае нешто воопшто?!?
  А,можеби неговиот брат од Јакимово,работи во Швајцарија во таа фабрика и гледа ,дека стварно има нешто матно??

  Ама-НЕ !

  Се додека гуруто,водачот ,не каже дека е така.ке јадеме Нестле и ушите ке ни пукаат!!!

  Пример бр2

  ПО некоја случајност,бевме на презентација на Rotary club Kocani-Vinica,, Во ,,Александар парк,, во Виница,заедно со ,,оцрковената ,, жена,а нејзиниот гуру и водачите,фрлаат анатема и на ротаријанците,…

  Хмм,по мое,тие луге сплотени од некој интерес,заедно,се дружат,ама целта да здружуванјето е да допринесат и ДАВААТ во општеството,за разлика од црните магови кои само-ЗЕМААТ!

  Нејсе…,и моравме да ја носиме и керката од 9 години,и во паузите ,коктел,вода,сок и слатки,…и нормално дека слатките се од Винчини-Виница,затоа што е негов и објектот,….детето зема и јаде и ужива!(до тука е се во ред)

  Арно ама,Иларион фрлил анатема и на ,,Винчини,,….Ухххх,затоа што продавал слатки и на блискиот и далекиот исток,и имале стандард и ХАСАП и ХАЛАЛ!

  И сеа -проблем!!
  Детето,слепец од верник,сака да ги поврати слатките,а мајка и и вели,ај ке го исповедаш ова,и ке е ОК.

  ЈАС -збунет!

  Ако си бизнисмен,сакаш да освојуваш што повеке пазари,и самата држава те стимулира ако си -извозно ориентиран,и башка ти дава стимулации и субвенции…затоа што ни требаат кеш пари бре!

  А некое момче од Куманово во црна мантија (читај Иларион),вели -НЕ,не може тоа така!

  Пример бр3
  Една пријателка,решила да иде во Лесново,купила зејтин,за да нејзините маки и проблеми одат како подмачкани,,…и една од тие,,просветлените,,жени од хорот и намигнува и и вели .НЕ,НЕ….
  Не од тој зејтин,не го ставај овде,како дар….???

  Затоа што Иларион фрлил анатема и на ,,Брилијант,,од Штип…..
  Ух бре жено,требало е да купеш Кристал,не ли си знајала???

  Хммм,има ли курс,обука и листа од фирми,за подарок и за здравје и проблеми????

  Хелоууу!

  Доста не учете како треба во ,,Нашиот,, Световен живот!
  Ај ако сте облекле црни мантиии,и сте во служба…и служете!
  Нам,Световните…Грешните..ни требаат молитви…да се молите за нас и ни помогнете!
  А не да ни кажувате приказни како треба,а да не гледаме од Вaс?
  Затоа што секој кој е повисок од протогакон,веднаш почнува да се замислува дека е помокен и попаметен од нас..Грешните..
  Пааа.почнувате и Вие да грешите во нашите гревови….

  Да соблазнувате во нашите жени,да ги посакувае нашите пари,и да ни покажете дека сте помудри,и од нас самите…
  Хмм…
  Тогаш,соблечете ја црната мантија,бидете Световни…и…
  Изволте…
  Снајдете се во нашето секојдневие…кое се вика..семејство,деца,обрврски,работа,даноци,проблеми….
  И…води кампања….Биди маж !

  А не да се криете позади плаштот и Бога,а едноставно се криете од својата лична ..немоќ!
  Зошто да држите политички говори,а не сте политичари??
  Зошто фрлате анатеми,на фирми и на брендови,а не сте-бизнисмени??
  Зошто соблазнувате по нашите жени,а се одрековте од жени??
  (Затоа што потешко е да се чува жена,неголи да се-милува!..)

Comments are closed.