На Јункер му излета „Македонија“, па ја поправи „грешката“ (ВИДЕО)

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, на денешната заедничка прес-конференција во Брисел со македонскиот премиер Зоран Заев и со еврокомесарот на проширување Јоханес Хан му се испушти „Македонија“, па брзо „се поправи“.

„Јас се сретнувам со претседателите и со премиерите на земјите од Западен Балкан, вчера бев со премиерот на Луксембург, денес со премиерот на Македонија… ФИРОМ… Скопје, така е“, рече Јункер пред насмеаните Заев и Хан.

„Страшниот“ збор што го изговори Јункер е 32 секунди од почетокот на видеото: