Feb 10, 2017; New York, NY, USA; Denver Nuggets power forward Nikola Jokic (15) reacts after hitting a three point shot against the New York Knicks during the third quarter at Madison Square Garden. Mandatory Credit: Brad Penner-USA TODAY Sports

Новата НБА ѕвезда Никола Јокиќ по подолго размислување се реши да ја прифати поканата на српскиот селектор Александар Ѓорѓевиќ и ќе настапи на кошаркарскиот Евро шампионат што во септември се одржува во 4 земји. Освен членот на Денвер Нагетс кој во сезоната имаше просек од 16,7 поени 9,8 скокови по меч, северниот сосед и еден од кандидатите за златото во тимот од најсилната лига на светот ги има и Марјановиќ (Детроит) и Бјелица(Минесота), но и Теодосиќ , Богдановиќ, Милутинов, Мачван, Калиниќ и седум играчи на Црвена Звезда.

Србите на кошаркарското ЕП тргнуваат во групата Д во Истанбул со Русија, Летонија, Турција, Велика Британија и Белгија.

SHARE