Обвинувања за Некст Тајм:„Слушам кај шумат шумите“ е украдена бугарска песна

Најновата преработка на рок групата Некст Тајм е предмет на обвинувања во Бугарија според кои Македонија го присвојува бугарскиот фолклор.

Дел од медиумите до источниот сосед велата дека „кражбата“ на песната „Слушам кај шумат шумите“ е стара практика која што одново создава конфликт меѓу двете земји.

Според бугарски новинари македонските музичари направиле нов современ аранжман на песната која што во Скопје се прикажува како Македонска а всушност според нив е Бугарска.

За Бугарија оваа песна во оригинал е “Кога зашумят шумите”, и таму нема историски дилеми дека таа песна посветена на Војводата Костадин кој што се борел за слободна Македонија како бугарски комита.

Бугарските медиуми тврдат дека во Македонија е променет текстот и додаден зборот Македонци за да стане „помакедонска“ иако во бугарскиот оргинал наводно не се споменувале Македонци.

Другари верни другари МАКЕДОНЦИ,

Другари верни другари МАКЕДОНЦИ,

кога низ село врвите, со коњи да не тропате, не тропате.

Кога низ село врвите, со пушки да не фрлате, не фрлате

За разлика од песната која во Македонија може да се најде во различни верзии а снимена е уште од шеесетите години на минатиот век а во Бугарија може да се најде само во верзии од пред неколку години но за соседите тоа не е никаков аргумент за да тврди дека Македонија е таа што краде.

Спотот за песната кој што беше објавен на 10 октомври за 24 часа на Јутјуб е виден над 100 илјади пати.

Најстарата верзија на песната во Бугарија што може да се најде на Јутјуб е објавена пред 8 години а е во исполнение на Костадин Гугов.

Најстарите верзии на оваа песна што можат да се најдат на Јутјуб се од од шеесетите години на 20 век а се во исполнение на Охридските Трубадури и Ансамблот Билјана од Охрид.

2 Коментари

  1. MAKEDONCI OVA NISTO NE E ZA CUDEJNE USTE 1980god,VO JUGOSLAVIJA VO SKOPJE, NE SE MOZESE DA SE KUPI PLOCA MAKEDONSKA, TO BESE ZABRANETO DA SE PROIZVEDVAT MAKEDONSKI PLOCI I KASETI SRBITE VO BELGRAT GO ZABRANAIJA, VO 1993GOD, SRBOMANITE POCNAJA SE MAKEDONSKO DA FALCIFIKIVET I PRODAVET NA SOSEDI, KAKO NA PRIMER SITE STARO MAKEDONSKI NARODNI PRIKAZNI GI PRODAJA NA GRCITE ZA MILJON DOLARI, GRCISTAT SI GI PREVEDIJA NA GRCKI SEGA MOJS DA GI VIDIS NA ENGLESKI PISANI I GI PRODAVET KAKO GRCKI PRIKAZNI OD GRCKI AFTORI, TAKA PRAT I SRBITE I BUGARITE, PA NE E CUDNO I PESNITE DA SE PRODAENI, SE STOE NASLESTVO OSTAENO OD STARITE MAKEDONCI SE E PRODAENO, TAKA E TA RABOTA KOKE KUMANDVET SRBOMANI BUGAROFILI GRKOMANI I ALBANCI EVO ALBANCITE POSEGNAJA I PO CRKVATA SV, NAUM, BILA ALBANSKA, VO MAKEDONSKATA ZEMJA TREBA DA SE STAVI NACISTICKA VLADA PA DA BIDIT DRZAVA A NE NA GLASAJNE IZRODITE VE TERET USTE E TREBET MAKEDONSKATA NACIJA,NEMA POJKE MESTO ZA GLASAJNE SEGA MAKEDONIJA TREBA DA POCNE SO TREBEJNE NA SITE IZRODI STO SE DENES GAZDI NA MAKEDONSKATA ZEMJA,

  2. Pjesma je fakat makedonska i predivna…..a susjedi Bugari koji također imaju lijepu muziku neka pokažu malo tolerancije za druge i….daj ušutite već jednom….Lp iz Zgb….

Comments are closed.