Орданоски: Вчера демонстрирала лузерска екипа за парастос

Loading...

Политички неписмени лузери, како деца од четврто одделение. Екипа за парастос која ниту самата не верува во сопствените барања.

Новинарот и политички аналитичар Сашо Орданоски ги исмева учесниците на вчерашните протести, на кои десетина илјади граѓани побараа прекин на преговорите со Грција и заштита на името Република Македонија:

„Жал да ти падне какви лузери се луѓево. До толку, што дури и ВМРО-ДПМНЕ се дистанцира од нив. Оставени се сами на себе, напуштени и предадени, завеани во снежно невреме, и во духовна и во политичка и во климатска смисла. Политичките барања им се како на деца од четврто одделение, составени за време на голем одмор. И тие самите не веруваат во смислата на тоа што го бараат, ама имаат некој чемер во душата, им треба малку терапија на чист и студен воздух, бидејќи се уморни од докажувањето на библиската вистина на фејсбук. Затоа, седнале и направиле, веројатно на салфетка, кафеански попис на моментната македонска националистичка желботека, меѓу две храбрења со здравиците „Да живее Македонија!“ Пописот е малку конфузен, бидејќи ги меша идентитетските прашања (име, јазик, Договор со Бугарија) со чисто крвави криминални настани во земјата (27 април), но кај нив крвта и земјата се суштината на идентитетот“ – пишува провладиниот новинар и активист.

Орданоски се подигрува и со најавите на демонстрантите, дека списокот од барања ќе го доставеле до сите македонски врвни државни институции и до странските амбасади.

„Да се расплачеш. Да не го запалеа грчкото знаме, не ќе имаше ни за што значајно да ги споменеш во вести. Тоа се македонските иредентисти, оваа редовна екипа за национални погреби и парастоси, од кои дел од грчката јавност е толку потресен да не тргнат територијално да ги освојуваат“ – додава Орданоски.

Тој се прашува што бара Антонио Милошоски меѓу демонстрантите, „кога јасно го слушнавме како е дел од пазарењата за промена на името што пред неколку години ги водела владата на Груевски? Толку ли е изгубен на маргините на својата партија што спадна Тодор Петров да му биде политичко друштво?“.

По што во свој стил заклучува:
Сè на сè, и по овие протести станува појасно дека Македонија е политички подготвена за компромис со Грција околу името – дајте само добар пакет со решенија, па да одиме понатаму. Оти, имено, за опстанокот на идентитетот ни се работи.

5 Коментари

 1. Pocituvan g-din Saso Ordanovski.
  Kako Makedonec no pred se kako gragjanin na R.Makedonija od se srce i co cista dusa go uvazuvam i pocituvam Vaseto pravo da go izrazite svoeto mislenje javno. Bidejki toa e edna od najsvetlite vrednosti na Civiliziraniot svet uste poveke sto izrazuvanjeto se garantira bez da ima bilo kalvi posledici(pravni-krivicni) za toa, bidejki se raboti za mislenje a mislenjeto znaci postoenje i e sostojba na cuvstvo.Cuvstvoto ne moze i ne smee da bide podlezno na ogranicuvanje, zabrana i sankcija. Poagajki od toj zagarantiran postolat na demokratijata (Sloboda na Govor) a vo kontekst na Vaseto Pisanie dozvolete da Vi postavam nekolku prasanja, na koi cenejki ja vasata Objektivnost , sekogas spremnost vo ime na Vistinata da govorite i da ja branite VIstinatase nadevam ke odgovorite. Ne mene ,jas sum nebiten vo prikaskava ami na 10.000 tvoi sogragjani.
  Imeno:
  1. Dali Vasite najbliski po doma znaaat kakvo mislenje imate za nivnite drugari, prijateli, sosedi, kolegi ?
  2. Dali seuste ste na mislenje deka MRTV zasluzuva Direktor so Sredna Strucna Sprema?
  3.Objasnete go poimot Makedonski Iredentist?(vo kontekst na vaseto identifikuvanje na poimot so konkretnava Inicijativa na Grgajni)
  4. Na cij Parastos ili POgreb bea Sobrani nasite sogragjani vcera?
  5.Dali ste spremen so svoite istomislenici da izlezete vo Javnost i da ostvarite kontakti so Obicniot Gragjanin na nekoj slicen sobir na Pazarce, plostad, teatar ili drugo mesto po Vas izbor i da porazgovarate za setot idei za promena na imeto ?(bidejki Makedonija Velite e spremna za kompromis, ne gledam nekakov problem vo izbegnuvanjeto takov vid komunikacija)
  6. KOga posleden pat ste izvrsile Lekarski Pregled?
  7. Zborot odnosno Anglikanizmot “Luzer” go eksploatirate vo tekstov za da bidete simpaticni na posirokata Publika , ili toa e Vase predviduvanje za Epilogot od Parastosot na cetvrto oddelenicite?
  8.Dali mislite deka e korektno na eden doktor na nauki od Kalifornija Univerzitet(kandidat za nobelova) bivs neuspesen Kvazi Direktor so Sredno (seedno koe tekstilno ili nekoe drugo) da mu drzi predavanje za Etika Moral, Opstestveni i individualni vrednosti?
  9.kako bi se definirale sebesi so 10 zbora?
  10.KOi se Vasite Zivotni licni dostignuvanja,eventualni nagradi, priznanija vo Opstestveno-Politicka, Javna, Humanitarna ili bilo koja druga pozitivna smisla so koi bi ja potvrdile Vasata Kredibilnost, so cel ovoj tip na Navredi izneseni vo Vasite Pisanija da bidat anulirani?
  Jas ne Veruvam deka nekoj ova sto go pisuvam nekogas ke go procita. No se nadevam deka eden ubav soncev den ke Vi tekne kako gi narekuvavte svoite sogragjani , ke Vi tekne deka go napagjavte, ogranicuvavte, zabranuvavte i baravte moralna i krivicna sankcija za Mislenjeto na vasite sogragjani. So najniski kvalifikacii i etiketi go osuduvate nivnoto pravo cuvstvo, osuduvate nivno mislenje, znaci osuduvate nivno postoenje, , a oni samo se cuvtuvaat MAKEDONCI. Ke vi tekne bidejki Vie i ostanatata elita od Vasata Bransa ke dojdete na dneven red za nepostoenje,nema Veke da im trebate . NO togas drag moj sogragjaninu ke nema komu da se Izvinite i ke nema koj da go kreva glasot kon nepravdata sto vas ke Vi se cini.Togas i vie ke ste sami , ama navistina sami.
  So Pocit.
  Riste Andonoski – Voen Ivalid.

 2. Од почеток на проблемот со името во ООН 1993., политички тела на ООН не разбрале дека не се само работи за „државно име”, туку се работи и за националниот идентитет, негирање на секој елемент на нашата нација, јазикот и култура. Сега се бара да потпишеме во спогодбата / компромис со Грција дека НЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ и ДЕКА НАШАТА НАЦИЈА НЕПОСТОЈИ! Ова димензија на ИМЕТО никогаш не беше објаснета во ООН и државите членки на ООН не се свесни дека со проблематизирање на ИМЕТО се доведува во прашање националниот идентитет и култура на цел еден народ! Никаква Резолуција на Советот за Безбедност или на Генералнo собрание на ООН не може да инсталира механзам за БРИШЕЊЕ на ИДЕНТИТЕТОТ на еден народ и една држава!

  • Најнапред да му се обратам на македонофобот и злосторникот над Македонците, Сашо Орданоски, со примедба во иднина да употребува правилни термини во своите анализи: Не станува збор за „лузери“, туку за „Жртви“ на злосторничка политика на Владата на РМ по Барање на ЕУ и на НАТО!
   Можеби за него ние сме необразуван народ, кој на „салфетка“ ги запишува своите Барња за враќање на основните права и слободи, кои во изминативе 27 години ни се одземени од страна на Владата на РМ, а по Барање на Евро-атланската интеграција.
   Оттука, „салфетката со Барањата на Македонците за враќање на Основните права и слободи“ наскоро ќе бидат подлога за концепт, кој ќе биде изнесен пред нов Трибунал за злосторства врз човештвото“.
   Ве молам не се обидувајте да ги минимизирате казнените институции, оти хитлеровците и ден денес ги „ловат“ за да се спроведе правдата. (инспирација од Мирка Велиновска).
   Декларацијата на ЕЗ/ЕУ за признавање на југословенските републики е доказ за вмешаноста на ЕУ и на НАТО во обидот за затворање на „македонското прашање“ во полза на злосторниците – колонијалните држави, кои се` уште владеат со окупираните територии на бесправно поделената територија на Македонија помеѓу Србија, Бугарија, Грција и Албанија.
   Сега ви се обраќам вам почитуван Игор Јанев,
   Потписници на таа кобна Декларација на ЕЗ се и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМучк, но и независните кандидати, кои на 19.12.1991 година ја потпишаа и ја спроведоа во Уставот на РМ и во правниот систем на РМ како што беше побарано во самата Декларација.
   Оттука, Владата на РМ се обрзала и извршила злосторство врз Македонците и врз Македонската држава, а тоа значи дека и ООН се запознати со „конспирацијата“ во интерес на злосторниците врз човештвото, што е всушност и ја претставува основаноста за поттикнување на т.н. „доброволно“ откажување од идентитетот, бидејќи ако се прикаже вистината пред меѓународната јавност дека ЕУ и НАТО, Барале од Владата на РМ да изврши самоетноцид – веднаш на сите им станува јасно зошто се употребува придавката „доброволно“ и зошто тоа претставува „конспирација“.
   Значи, „Никаква Резолуција на Советот за Безбедност или на Генералнo собрание на ООН не може да инсталира механзам за БРИШЕЊЕ на ИДЕНТИТЕТОТ на еден народ и една држава“ е точна констатација, универзална вредност, но, кога ќе се додаде придавката „доброволно“, тогаш концептот е јасен: Владата на РМ е злосторникот, кој во изминативе 27 години врши измени во Уставот и Законите со цел да ни ги одземе сите права и наследните историки и приватните права над нашата државна територија, која беше присилно поделена помеѓу соработниците на фашистичка, хитлерова, Германија.
   Протестите секогаш ги крева незадоволниот обесправен човек, но за жал неолибералниот образуван „бизнис-политичар“, кој размислува исклучиво за својот личен интерес и за интересот на своето неолиберално „претпријатие“. („калемени сливи“/Мирка Велиновска)
   Досегашното искуство, кое го стекна Македонецот од прогласување на македонската независност, е во следново: Народните Протести секогаш се злоупотребени за потребите на овие „партиски калемени сливи“, но тоа што претставува ново сознание на народната маса е фактот дека и ВМРО-ДПМНЕ се злосторници и дека партиотската реторика ја употребуваа само за локални цели „да добијат глас, поддршка, од народот“ за да можат да добијат на време во спроведување на Ветеното кон ЕУ и кон НАТО, затоа и постојат документи за „Фазниот културен геноцид врз Македонците“.
   Јас со моето четврто одделение го сфатив ова, а замислете колку им држи паметот на „интелектуалците со докторати“, кои им служат на злосторниците врз човештвото и кренаа рака врз суверен народ и држава.
   Овој пат, никој нема да може да изврши злоупотреба на Народните Протести, бидејќи „четврто одделенците“ се поумни од „партиските калемени сливи“.
   Ниту еден Македонец не и` дал дозвола на Владата на РМ да изврши „доброволно злосторство врз Македонците и врз Македонија“!

   Поздрав,
   Гордана Јовановска 28.02.2018 година

 3. (извршена поправка на печатните грешки)
  Најнапред да му се обратам на македонофобот и злосторникот над Македонците, Сашо Орданоски, со примедба во иднина да употребува правилни термини во своите анализи: Не станува збор за „лузери“, туку за „Жртви“ на злосторничка политика на Владата на РМ по Барање на ЕУ и на НАТО!
  Можеби за него ние сме необразуван народ, кој на „салфетка“ ги запишува своите Барња за враќање на основните права и слободи, кои во изминативе 27 години ни се одземени од страна на Владата на РМ, а по Барање на Евро-атланската интеграција.
  Оттука, „салфетката со Барањата на Македонците за враќање на Основните права и слободи“ наскоро ќе бидат подлога за концепт, кој ќе биде изнесен пред нов Трибунал за злосторства врз човештвото“.
  Ве молам не се обидувајте да ги минимизирате казнените институции, оти хитлеровците и ден денес ги „ловат“ за да се спроведе правдата. (инспирација од Мирка Велиновска).
  Декларацијата на ЕЗ/ЕУ за признавање на југословенските републики е доказ за вмешаноста на ЕУ и на НАТО во обидот за затворање на „македонското прашање“ во полза на злосторниците – колонијалните држави, кои се` уште владеат со окупираните територии на бесправно поделената територија на Македонија помеѓу Србија, Бугарија, Грција и Албанија.
  Сега ви се обраќам вам почитуван Игор Јанев,
  Потписници на таа кобна Декларација на ЕЗ се и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМучк, но и независните кандидати, кои на 19.12.1991 година ја потпишаа и ја спроведоа во Уставот на РМ и во правниот систем на РМ како што беше побарано во самата Декларација.
  Оттука, Владата на РМ се обрзала и извршила злосторство врз Македонците и врз Македонската држава, а тоа значи дека и ООН се запознати со „конспирацијата“ во интерес на злосторниците врз човештвото, што всушност и ја претставува основаноста за поттикнувањето на т.н. „доброволно“ откажување од идентитетот од страна на западните сили, бидејќи ако се прикаже вистината пред меѓународната јавност дека ЕУ и НАТО, Барале од Владата на РМ да изврши самоетноцид – веднаш на сите им станува јасно зошто се употребува придавката „доброволно“ и зошто тоа претставува „конспирација“.
  Значи, „Никаква Резолуција на Советот за Безбедност или на Генералнo собрание на ООН не може да инсталира механзам за БРИШЕЊЕ на ИДЕНТИТЕТОТ на еден народ и една држава“ е точна констатација, универзална вредност, но, кога ќе се додаде придавката „доброволно“, тогаш концептот е јасен: Владата на РМ е злосторникот, кој во изминативе 27 години врши измени во Уставот и Законите со цел да ни ги одземе сите права и наследните историски и приватните права над нашата државна територија, која беше присилно поделена помеѓу соработниците на фашистичка, хитлерова, Германија.
  Протестите секогаш ги крева незадоволниот обесправен човек, но за жал неолибералниот образуван „бизнис-политичар“, кој размислува исклучиво за својот личен интерес и за интересот на своето неолиберално „претпријатие“. („калемени сливи“/Мирка Велиновска)
  Досегашното искуство, кое го стекна Македонецот од прогласување на македонската независност, е во следново: Народните Протести секогаш се злоупотребени за потребите на овие „партиски калемени сливи“, но тоа што претставува ново сознание на народната маса е фактот дека и ВМРО-ДПМНЕ се злосторници и дека партиотската реторика ја употребуваа само за локални цели „да добијат глас, поддршка, од народот“ за да можат да добијат на време во спроведување на Ветеното кон ЕУ и кон НАТО, затоа и постојат документи за „Фазниот културен геноцид врз Македонците“.
  Јас со моето четврто одделение го сфатив ова, а замислете колку им држи паметот на „интелектуалците со докторати“, кои им служат на злосторниците врз човештвото и кренаа рака врз суверен народ и држава.
  Овој пат, никој нема да може да изврши злоупотреба на Народните Протести, бидејќи „четврто одделенците“ се поумни од „партиските калемени сливи“.
  Ниту еден Македонец не и` дал дозвола на Владата на РМ да изврши „доброволно злосторство врз Македонците и врз Македонија“!

  Поздрав,
  Гордана Јовановска 28.02.2018 година

 4. САШО Орданоски се по список да ти е… ти си антимакедонец и антихрист антиправославен куќата да ти ја е… ако те сретнам многу силен шамар ќе јадиш и тие образите предавнички ќе ти потечат расипан еден. Како прво многу ди грд како второ дебел си како трето предавник си како четврто аир нема да видиш оти против владици збораш. тушло еден слуга сатански врато ќе ти го искршам. Дома се шо имаш да поздравиш од мене Македонецот! Македонци голи да ти шетат дома. Предавници се редите и јавно се објавувате дрка сте предавници многу ќотек за вас пред смртта да ја вкусите.

Comments are closed.