И покрај студеното време, стотина граѓани се собраа вечерва за да му приредат жешко добредојде на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, пред хотелот „Мериот“, каде што подалеку од влезот ги држеше силно полициско обезбедување.

„Македонија, Македонија“, извикуваа насобраните од неколку патриотски здруженија, а пееја и „Едно име имаме“.

„Немаме име за продавање!“, порача еден од демонстрантите, а демонстрантка рече дека, како што нејзе кумот ѝ дал име за цел живот и не ѝ паѓа на ум да го менува, така не дозволува ни промена на името на државата, кое, за неа, е „древно и еднаш засекогаш дадено“.

Поголемиот дел од луѓето што протестираа пред хотелот во самиот центар на градот околу пладне се собраа и пред Министерство за надворешни работи, а најавија дека таму ќе дојдат и утре за време на официјалните разговори.

Обединети во СУМ (Сите за унитарна Македонија), десет организации тогаш имаат намера да им порачаат на Коѕијас и на неговиот македонски колега Никола Димитров дека не прифаќаат промена на уставното име на Република Македонија, односно да побараат итен прекин на разговорите за разликата за името.

 

1 Коментар

  1. Osnovnata GRESHKA koja e napravena so Rezolucija 817 (od OON) e obid da se legalizira interferiranje vo edna osnovna ustavno-pravna vnatreshna kategorija, kako shro e ustavno-pravni ID na Drzhavata, koj po definicija ne e predmet na meg. odluka. Vo ON tie Gi izmeshaa jurisdikciite, a Povlebata e isto tako samo tip na Megunaroden Dogovor, pa OON ima samo deliberativen karakter i dogovornite obvski (kako I Makedonija) i nemozhe da instalira nadvoreshni mehanizmi za meshanje vo vnatreshen domashen najvisok akt kako Ustav (koj po definicija e STROGA VNATRESHNA JURISDIKCIJA).
    Rezolucijata 47/225 I 817 pa i 845 se obiduva da interferira vo OSNOVNA USTAVNA KATEGORIJA (ustavno ime), I od ovde se gleda DEFEKTNOSTA i nelegalnosta na 817.
    Ovoj sluchaj dolgo vreme i se dodeka postojat OON ke bide predmet na Svetaskata pravna nauka I prouchuvanja, poradi gluposta koja ne ja zabelezhile pravnici vo ON 1993. pri zachlenuvanjeto na RM vo OON!

Comments are closed.