Педесетгодишeн маж е под истрага дека се обидувал да го продаде дневникот и други украдени предмети што му припаѓале на легендарниот музичар. Осомничениот беше уапсен во Берлин.

Дневникот и другите предмети беа украдени од Јоко Оно во 2006 година, а пред три години се појавија во продажба од лице осомничено за нелегална препродажба.

Другиот осомничен избегал од апсењето изјави германскиот државен обвинител Мартин Селтнер. Поранешниот фронтмен на Битлси, Џон Ленон се смета за еден од најголемите текстописци на сите времиња.

Во декември 1980 година, во четириесет години од својот живот, пред неговиот стан во Њујорк, Ленон го уби Марк Дејвид Чопман, кој беше опседнат со пејачот.