Светската фудбалска федерација официјално ги осуди настаните настаните на стадионот „Тумба“ во Солун откако Иван Савидес влезе на теренот со пиштол на дербито на ПАОК – АЕК.

Во исто време, ФИФА се закани дека ако не се преземат итни мерки од страна на грчките власти, не се исклучува можноста за исклучување на грчкиот фудбал (клубови и национални тимови) и други санкции.

Да потсетиме, Иван Савидис, сопственикот и претседателот на ПАОК е најзаслужниот за прекинот на дербито за шампионската титула во Грција, дуелот на водечкиот АЕК и ПАОК, затоа што во судиското надополнение втрча на теренот со пиштол на појасот, барајќи го судијата Георгиос Коминис, за да се пресмета со него.

Во тие минути, Варела погоди за победа на ПАОK, стадионот „Тумба” беше во делириум, а семафорот стоеше (1:0) со што на пет кола пред крајот ПАОК преминува во водство на табеата пред АЕК.

Во врска со инцидентот ФИФА се јави со соопштение:

„Комитетот на ФИФА одговорен остро ги осудува неодамнешните настани во Грција и ги повикува сите национални фудбалери веднаш да дејствуваат и да се стави крај на неприфатливата ситуација што се случи во грчкиот фудбал.

Иако неодамнешните настани се случија во рамките на една национална организација, што значи дека дисциплинските мерки спаѓаат под надлежност на надлежните судски органи на ЕПА, Комитетот за мониторинг на ФИФА внимателно ја следи ситуацијата и сега се чека итно да се преземат соодветни мерки.

Во исто време, Комитетот за мониторинг е информиран за одлуката на владата за привремено прекинување на Лигата на супер лигата за сезоната 2017/2018.

Неуспехот да се преземат соодветни мерки од страна на надлежните тела за отстранување на сите форми на насилство, со цел да се обезбеди непречено одвивање на националните натпревари, ќе ја обврзи ФИФА да го упати случајот до Комитетот на членовите на ФИФА со поднесување на извештај до Советот на ФИФА за разгледување и можни казни согласно статутот на ФИФА, вклучувајќи и казна за членката на федерацијата“ се вели во соопштението на ФИФА.

1 Коментар

  1. PA ŠTO BI REKOL.EVO SITE FLEDAMESVETOT GLEDAZ I ZNAE ŠTO SE STANUVA,KOJA LI DRŽAVA BI DOZVOLILA,AKO RAZMISLITE SO DVE SEMKI VO GLAVA.KOGA E VMRO NA VLAST,SAMO ČLENOVITE NA VMRO SE ZAPOSLUVAAT,A KOGA E CDCM NA VLAS SAMO NIVNITEČLENOVI GI ZAPOSLUVAAT,SEGA KOJ LI KE SE BORI AKO BIDIME POD NAPAD OD NEKOJ OD SOSEDITE,SAMO ČLENOVITE NA PARTIATA,ILI SITE ZAEDNO?ZNAČ NIKOMU NE MU E GAJLE
    GRAGANITE UMIRAAT OD SIROMAŠTIA,OD ZAGADEN VOZDUX,SEKIRACII ZA I DNINATA NA N I VNITE FAMILII,A POSLE NI E KRIVO ZOŠTO MLADINATA BEGA NIZ EVROPA PA I NIZ SVETOPA AJDE AKO IMA NEKOJ PAMETEN ČOVEK NEKA MI OBJASNI BAREM NEKOJ RABOTI KAKO BI SVATIL VAKVA SITUACIJA
    ŽALOSNO.KADE E PRETSEDATELOT NA DRŽAVATA,DA XIGNE BAREM GLAS,ILI SAMO PRST I DA PRAŠA.KADE I ŠTO E OVA ŠTO GO PRAVITE G ZAEF?ILI BARE DA PRAŠA,NARODE ŠO MISLITE ZA SETO OVA?PA KOLKU GLEDAM NA NIKOMU NE MU E GAJLE ŠTO SE DEŠAVA.ETO SAMO DA SI JA OLESNAM DUŠATA
    POZDRAF DO SITE IZMAČENI I POSTRAMENI MAKEDONCI,BAREM ZA UŠTE KRATKO VREME.

Comments are closed.