Хан следната седмица во Скопје, побара соработка од опозицијата

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан ја искористи социјалната мрежа „Твитер“ за да најави дека идната недела ќе ја посети Македонија, упатувајќи ѝ притоа порака и на опозицијата оти очекува соработка со власта околу реформите.

„Одлична средба со вицепремиерот Бујар Османи и со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Убеден дека Владата ќе го искористи позитивниот моментум и оти ќе видиме понатамошни резултати од реформите до крајот на годината. Тоа бара конструктивна соработка од сите политички сили, вклучувајќи ја и опозицијата. Со големо нетрпение ја очекувам својата посета на Скопје следната седмица, со политички средби и со размена на мислења со цивилното општество“, твитна Хан по денешната средба со Османи и со Димитров.

1 Коментар

  1. Doajga Gelatot na Nikola Gruevski zatoa e najbitno Gruevski da si dade ostavka i da se postavi covek koj mozhe na han da mu protivreci a ne kako dosega na site pregovori Gruevski izleguvashe nasamaren. Treba covek koj ce mu kazhe: MAKEDONIJA E ZA INTEGRACIJA VO EU I VO NATO NO NE PO SEKOJA CENA I SO ULTIMATUMI AKO PRODOLZHAT SO ULTIMATUMI ZA IMETO I IDENTITETOT NIE CE JA POVLECIME KANDIDATURATA ZA EU I NATO. Inakuako Gruevski zastane pak da pregovara so ovoj itrec i lazhov pak ce bide VMRO nasamareno. I ushte bi sakal nekoj novinar da mi objasni koi se tie pozitivn reformi koi se donesni za vreme na ovaa nova vlada

Comments are closed.