Ѕанакопулос сè ни објасни: Ќе го смените името и за внатрешна употреба

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, објасни што во пракса значи промена на името на Македонија ерга омнес.

Во интервју за радиото Солун 94.5 тој, потврдувајќи дека разговорите се интензивни, конкретно ја објасни позицијата од која грчката Влада нема намера да отстапи

„Нашата позиција е едно име, ерга омнес, што ќе се користи за сите, а нашите соседи ќе го користат во внатрешноста, односно ќе постои и промена на уставното име за да можеме да се најдеме во полето за решение“, рече Ѕанакопулос.

Портпаролот на Владата во Атина уште еднаш потенцира дека грчките гаранции дека ќе дојде до решение зависат само од „јасната заложба од страна на нашите соседи дека ќе ги остават зад себе сите иредентистички и ултранационалистички ставови, што во минатото беа искористени од нивна страна и во рамки на преговорите и во рамки на градењето на една национална свест“.

 

1 Коментар

  1. So godini ni bese jasno kakvi se stavovite i namerite na Grcija da ja nema Makedonija i makedonskata nacija. Se cudam na narodot sto dozvoluva i ponataka da se diskutira i pregovara za imeto kako vaka makedonija postoela so vekovi bez grcija.Kolku samo genocid e napraven nad makedonskiot narod.Kolku im popustame i molcime tie zemaat se pogolem zamav.Makedonijo i makedonski patrioti vreme e da gi prekineme site site odnosi i pregovori ne ni treba grcija nitu nato nitu evrpska unija.Tamu mozeme da bideme samo nivni ispitni zamorcijna kade ce ne drzat vo kafez bez pravo na glas i naredbi koi ce treba da gi ispolnuvame bez pogovor.Zarem ne sme priznaeni vo svetot .Sramno e da si go smenime i prdademe imeto i identitetot drzavaprda nasata sloboda.Nasite crveni linii se poznati nema smena na imeto Republika Makedonija i nisto povece ili pomalku. Stop so pregovorite za sekogas.I da kazam od denes neka mu ja mislat pratenicite na sds za predavstvoto nabrzo sekoja noc ce im bide nocna mora za cel zivot.Da zivee makedonija i za makedonija do smrt.Grcija ne e demokratska zemja tuku fasisticka i neonacisticka.

Comments are closed.