Анализа: Договорот со Бугарија добар, некои членови катастрофални – Втор дел

Договорот со Бугарија според анализата на Expres.mk може да биде целосно прифатлив доколку во него нема неколку членови и параграфи кои што не само...

Тирана засега го одбива барањето на Софија за бугарското малцинство

Темата „Признавање на бугарско малцинство во Албанија“ која што беше една од централните теми на агендата на бугарската министерка за надворешни работи на Бугарија...

Анализа: Договорот со Бугарија добар, некои членови катастрофални – Прв дел

Договорот со Бугарија според анализата на Expres.mk може да биде целосно прифатлив доколку во него нема неколку членови и параграфи кои што не само...

Ракометните надежи меѓу 8-те најдобри на светот, триколорите следни противници

Младите репрезентативци на Македонија преку домаќинот Алжир на младинското светско првенство стигна до меч  за влез во полуфиналето. Иако играа против домашен терен а на...

Потврден притворот за екипата од МВР

Петчелниот совет на Врховниот суд донел решенија со кои се одбиени жалбите на поранешниот началник на Петтата управа во Управата за безбедност и контраразунавање...

Смртта на татко и син го исплашија Гостивар

Двајца пациенти од селото Симница, Гостиварско, едниот на 50, а другиот на 24 годишна возраст, починале што создава паника меѓу жителите од местото, но...

Владата на Бугарија го одобри Договорот за добрососедство со Македонија

“Потпишувањето на договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија е израз на желбата на Бугарија да изгради модерни добрососедски односи засновани на...

Нови апсења на македонски граѓани во Грција

Двајца македонски граѓани се уапсени во грчкото одморалиште Лефкада отккао полицијата утврдила дека извршиле тешка кражба во понеделникот. Осомничените на возраст од 21 и 22...

Тешка сообраќајка на патот Дебар-Маврово

Два часа денеска патниот правец Дебар-Маврово беше во прекин поради сообраќајната несреќа што се случи во непосредна близина на Манастирот Свети Јован Бигорски. Во...

Карантин на „Инфектологија“, и гостиварско село може да биде блокирано

Двајца починати и уште неколку во тешка состојба на клиниката за инфектологија во скопскиот „Клинички центар“ пишува порталот сдк.мк според кој клиниката се подготвува...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...