Бугарски медиум не нарекува Поранешна Југословенска Република Македонија

Пропуст или намерна провокација, теко е да се каже, но во текст кој информира кога почнува учебната година во Бугарија и во други земји...

Порано го претресуваа, денес на граница Каракачанов го дочека министерска придружба

Лидерот на бугарската ВМРО-БНД и актуелен министер за одбрана на Бугарија, не го крие задоволството што денес  во Македонија ќе биде пречекан на голема...

Зошто владата ја крие средбата Заев – Трамп?

Македонската влада во своето соопштение ја крие средбата  која со денови ја најавуваа провладините медиуми. Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со американскиот претседател за...

МВР на нозе, Алфите подготвени, ОБСЕ збунето, Скопје подготвено за новинарска пресметка

Во МВР се размислува како да се интервенира за време на утрешната физичка пресметка која што преку социјалните медиуми ја најавија видни македонски новинари. Министерството...

Рејтинг, партии, анкети, пари и идиоти

Македонските граѓани за нецели 6 недели  имале прилично различни ставови за довербата во политичките партии. Поточно, за нешто повеќе од 30 дена според анкетата спроведена...

Албанците бараат чисти карти за коалицијата СДСМ со ДУИ

Аналитичарите проценуваат дека тајниот договор меѓу ДУИ и СДСМ за нивна меѓусебна поддршка со гласови во одредени општини, води кон насочување на албанските гласови...

На денот на демократијата македонски новинари закажаа тепачка

Македонски новинари светскиот ден на демократијата го прославија со јавно закажување тепачка. Физичкото насилство како модел за решавање на проблемите го закажаа уредникот на весникот...

„Викенд војна“ во населбата Ченто, истрели од сите калибри

Рафална стрелба од автомати и поединечна стрелба од сите видови оружја ги вознемири жителите на скопската населба Ченто каде што вечерва ако се суди...

Кумуцакос: За „Македонија“ нема место во ЕУ и НАТО!

Грчката политика за името за ПЈРМ и перспективите на таа земја во НАТО и ЕУ, се утврдени во 2008 година под едноставната равенка :...

Удар „под појас“ за грчките кик-боксери

Дел од грчкиот печат реагира на учеството на Европскиот шампионат во кикс-бокс во Скопје со критика дека не само што членовите на Сегрчката киксбокс...

Последни вести

Три децении Roxettе?

Рексет беше еден од најпопуларните бендови во доцните осумдесетти и почетокот на деведесеттите години. "Тоа мора да е љубов", "Облечен за успех", "Слушај го...

Соколите не летаат на европското кошаркарско небо

Кошаркарите на Карпош Соколи доживеаја пораз од Калев со 79-87 кој ги намали драстично нивните шанси за продор во следното второ коло од квалфикациите...

Кога во Бразил надоаѓа река (видео)

Страотно видео, малку постаро, но актуелно деновиве поради сите невремиња по светот, доаѓа од Јужна Америка, од Бразил каде браната попушта, а реката Рио...

Изгорен: Роналдо бара нето плата

Менаџерот на Кристијано Роналдо и соработниците на претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перез според повеќе извори започнале преговори за продолжување на сегашниот договорот на...