БЕСА ги повлекува сликите на Села со пиво, АА обвинувањата за исламски радикализам

Активисти на партиите БЕСА и Алијанса на Албанците деновиве интензивно работат со своите активисти кои ги повлекуваат од интернет просторот меѓусебните обвинувања меѓу двете...

Ќе замижи ли МВР за изборното „славеничко“ пукање во Шутка и Арачиново? (видео)

Министерството за внатрешни работи ги разгледува видеата од социјалните мрежи и подготвува материјали за можна кривична пријава против партиски активисти кои што на прославата...

Македонка загина во сообраќајка на автопатот Белград – Ниш

Македонска државјанка загина, а уште тројца нејзини сонародници се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска околу 18 часот на автопатот Белград...

Еди Рама медијатор за коалиција меѓу Села и БЕСА, ДУИ се лути

Албанскиот премиер Еди Рама во Скопје се обидува да постигне договор за соработка меѓу втората и третата партија во албанскиот блок Алијансата на Албанците...

Исходот на локалните во „ΠΓΔΜ“, повод за мобилизација во Атина

Во Грција се следат случувањата со очекување да се види дали реториката на господинот Заев и, се разбира, на министерот за надворешни работи, Никола...

Борисов среќен по исходот на локалните во Македонија

Бугарскиот премиер му порача на македонскиот колега Зоран Заев дека треба да се гледа напред зашто „твоите сонародници го потврдија тоа“ по објавувањето на...

Македонска бадминтонка не дозволи да ја фиромизираат

Колку Грците се упорни да ни ја наметнат референцата ФИРОМ на меѓународните натпревари, толку македонските спортисти се поинвентивни во нејзиното заобиколување, како што покажа...

Зошто се топат албанските гласови – за 3 години 20 % помалку

Фото: Вкупен број на гласови од парламентарните избори во 2014 година - со црвено се обележани гласовите кои што ги добиле партиите на Албанците   Драматичен...

Таравари (ја) бара „Беса“ против Невзат Бејта

Кандидатот на Алијансата за Албанците за градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, најави дека од денес почнува разговори со претставници на политички партии со цел...

Партијата на „Чкртачите“ е четврта политичка сила во Македонија

Партија составена од граѓаните кои што на овие избори се решиле свесно да го поништат своето гласачко ливче или пак згрешиле при заокружувањето на...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...