Името, НАТО и ЕУ – теми на разговорот Ципрас – Заев

Eвро-атлантската перспектива на Македонија, прашањето за името и можностите за развивање на билатералните односи,  биле теми за кои телефонски разговарале премиерот на Грција Алексис...

Се помалку Македонци сакаат да емигрираат, Косово на исто ниво со нас

    Според последното истражување на глобалната агенција за истражување на јавното мислење „Галуп“ во Македонија е намален бројот на луѓе што сакаат за постојано да...

Обраната запрела 82 милионски бизнис со израелската војна индустрија

Порталот мкд.мк денеска објавува дека екс министерот за одбрана во минатата влада Зоран Јолевски на 48 часа пред заминувањето од министерската позиција поништил четири...

Кој во МВР ќе се грижи за јавниот ред и мир а кој за...

Министерството за Внатрешни Работи на својата веб-страницата ги објави биографиите на Горан Николовски, новиот директор на УБК, и на директорот на Бирото за Јавна...

СДСМ очекува ВМРО – ДПМНЕ да го поддржи СЈО кое што гони десетици нивни...

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев најави дека наредната недела неговата партија ќе предложи закони со кои ќе продолжи работата на Специјалното...

Извештај за енормно загадување: Во Битола контаминиран мерач за загадување на воздухот

Загадувањето на воздухот во Битолскиот регион е толку многу високо што направа за мерење на квалитетот на воздухот по само неколку дена од мерењата...

Македонците меѓу најосамените луѓе во Европа

Македонија е на третото место на листата на земји со најосамени граѓани. На неславната листа која што ја подготви Еуростат водат Французите од кои 12,24...

Помирување: Директор од СДСМ се фали со капитални инвестиции на ВМРО -ДПМНЕ

Новиот 28 годишен в.д.  директор на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски во својата биографија објавена од владата се пофали дека како претседател...

Софија подготвена за договор, бара ли Скопје алиби за непотпишување?

Официјална Софија се плаши дека македонската влада под притисок од домашната јавност ќе се обиде да го одложи потпишувањето на договорот за добрососедство кој...

СДК.мк тврди Шилегов ќе се бори за градски татко на Скопје, пратеникот негира

Еден од најекспонираните пратеници на Социјалдемократскиот Сојуз  Петре Шилегов денеска реагираше на пишувањето на порталот СДК.мк, според кој пратеникот  ќе се кандидира за градоначалник...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...