Варшава Институт: Македонија ставена на оган

„Во последниве години Русија значително ја зголеми својата активност на западниот Балкан. Москва се обидува да ги намали аспирациите на некои од екс југословенските...

Прв посериозен судир во македонскиот дел од владата, Анѓушев контра Заев

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев влегол во судир со премиерот Заев околу именувањето на контроверзниот српски директор Александар Обрадовиќ кој што веќе добил...

ЕУ барала Македонија да ја затвори границата, лани уапсени 22 малолетни мигранти

Организацијата „Global Detention Proj‏ect“ (ГДП) која се занимава со уапсените бегалци и мигранти на глобално ниво во својот профил за Македонија тврди дека затворањето...

Бугарската левица се плаши од враќање на ВМРО – ДПМНЕ на власт

- Менување на името може да предизвика сериозни социјални и политички турбуленции во Македонија и да ја врати на власт десничарската националистичка ВМРО -...

Македонците најзависни од семејството во цела Европа

Бриселкиот портал Vocal Europe кој што анализира прашања поврзани со демократијата, човековите права и владеење на правото спровел истражување за блискоста на граѓаните на ЕУ...

Македонија ја чека жешка политичко – судска недела

По празникот Рамазан Бајрам и посетата на еврокомесарот за проширување Јоханес хан кој инсистира на брзи реформски чекори на патот кон ЕУ Македонија ја...

Кој е министерот осомничен за организиран криминал?

Ниту основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ниту медиумите не откриваат ниту навестуваат кој е министерот кој е член на група...

Се јадело кавијар се пиело џин, стекови од бизон и коњ на менито на...

Коњак од 1500 денари по чаша и стек од бизон вреден 3000 денари биле на менито на шефовите во МВР кои што во неколку...

И гевгелиската „бугарка“ Спаска Митрова влезе во кампања

Гевгеличанката која во текот на 2009 беше во врвот како главна личност на мајка на која во  „сапунската опера“  поради бугарскиорт „происход“ и била...

Села: Таравари е класичен манипулатор

Зијадин Села испрати отровна стрела кон Арбен Таравари, критикувајќи ја одлуката на министерот за здравство и кандидат за градоначалник на Гостивар да земе одмор...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...