Каква награда доби Иванов во Москва и кој ја добил пред него?

Македонскиот претседател Ѓорги Иванов вчера во Москва од страна на поглаварот на Руската Православна Црква Патријархот Кирил на свечена церемонија ја доби наградата  „Патријарх...

Љубчо Георгиевски: Во Македонија има меѓу 25 и 30 % Албанци

Во интервју за изданието на „Хафингтон пост“ на германски јазик лидерот на ВМРО - Народна Љубчо Георгиевски повторно изнесува низа контроверзни ставови за состојбата...

Пратеник најави процес против судијка и одреди казна

Пратеникот од редовите на СДСМ Мухамед Зекири се однесува како тие против кои со години се бореше на политичката арена. Веднаш по објавувањето на...

За крваво насилство условно, за 30 ќебапи робија

Изместените стандарди во македонското судство кое под притисок на политиката најпрвин по конфликот во 2001 амнестираше стотици убијци, киднапери, и садисти денеска доведе до...

Заев: Работите во врска со новата влада се позитивни

За лидерот на СДСМ и мандатар на новата влада консултациите за новиот состав на владиниот кабинет се движат во вистински правец. „Разговорите течат со сите...

Шефот на дипломатијата: Новата влада да ги чита законите за кои гласала

Случајот коj СЈО го нарече „Траекторија“ е уште еден доказ дека се работи за обични извршители на Зоран Заев и СДС и тоа е...

Милошоски: „Сопот“ е почеток на амнестија за убиствата на Смилковското езеро

Главната задача на СЈО е да штанца нарачани обвиненија против политички неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ, за да му помогне на господинот Заев, да спроведува нарачани...

Села сега се залага за унитарна Македонија

Иако предходно во неколку наврати во изливи на национализам Зијадин Села се закануваше дека ќе го запали парламентот, дека Македонија треба да биде кантонално...

Новинарски викендици меѓу приоритетите на СЈО

Три лица се осомничени за незаконска изградба на три луксузни викенд куќи во Зелениково, во случајот „Тревник” што денеска го објави Специјалното јавно обвинителство. Неофицијални...

СЈО: Груевски предводел група што перела пари и лажирала тендери

Незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, нелегална изградба на партиската зграда, кинеските тендери за изградба на автопати, како и бесправно градење на викенд куќи се дел...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...