Пред последниот изборен свиреж: СДСМ-ВМРО 3-1

Државната изборна комисија соопшти дека кандидатите за градоначалници на партијата СДСМ се во водство или се веќе победници по првиот круг во 41 општина...

Коце води во Скопје, Ѕинго го губи Кратово

Актуелниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски е во водство по нешто повеќе од една четвртина од преброените гласови, но во главниот град најверојатно ќе...

Коце води убедливо во Скопје, изненадувачки Ѕинго го губи Кратово

Актуелниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски е во убедливо водство по нешто повеќе од половина од преброените гласови, но во главниот град најверојатно ќе...

Стевчо Јакимовски призна дека загубил во чудни околности

Досегашниот градоначалник на Карпош Стевчо Јaкимовски во обраќање до јавноста рече дека до овој миг не се преброени сите гласачки ливчиња, но дека разликата...

Неофицијално: СДСМ во предност, ВМРО ДПМНЕ без податок каде водат

Ниту партиските штабови ниту Државната изборна комисија засега не излегуваат со конкретни резултати за исходот на локалните изборите и тоа е очекувано со оглед...

Во МВР задоволни од изборниот ден, ВМРО се обраќа до меѓународната заедница

„Поткуп на гласачи, вршење притисок, фотографирање, некомплетна документација и други нерегуларности се дел од проблемите кои настанале во денот на локалните избори, но на...

Рафална прослава: СДСМ води во бастионот на Албанците од 2001

По 16 години од тешките битки за Арачиново во конфликтот во 2001 година постои реална шанса една македонска партија да победи во оваа оптштина,...

Црна прогноза за ДУИ, во Арачиново ни во втор круг

Партиски активисти на Алијансата на Албанците според нивна излезна анкета тврдат дека Демократската Унија за интерграција нема да влезе во вториот круг во оваа...

Избори: Уапсена претседателка на „Заедница на дел од народ“ во Македонија

Попладнево од страна на полицијата е уапсена претседателка на Заедница на една од помалите етнички групи во Македонија која што е и кандидатка за...

Неважечките ливчиња ќе го одложат победникот во десетици општини

Неважечките ливчиња на ќе одложи голем дел од победите во битката за градоначалници во десетина македонски општини. Поради разочараноста кај партиските симпатизери од некои градоначалници...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...