Порано го претресуваа, денес на граница Каракачанов го дочека министерска придружба

Лидерот на бугарската ВМРО-БНД и актуелен министер за одбрана на Бугарија, не го крие задоволството што денес  во Македонија ќе биде пречекан на голема...

Косово добива своја војска!

Хашим Тачи денес изјави дека Косово до крајот на годината ќе добие своја армија, пренесуваат белградски медиуми повикувајќи се на Радио Телевизија Косово. Косовскиот претседател...

Ураганот Ирма го збриша животот на островот Барбуда

Ураганот Ирма го опустоши островот Барбуда на Карибите, жестоката бура го „згасна" животот и го претвори убавиот остров во Алантикот во место непогодно за...

Педофилски скандал ја урна владата, Исланд пак оди на ибори

За неполни две години Исланд по втор пат оди на предвремени избори откако владејачка коалиција се распадна под гневот на граѓаните предизвикан од -...

Запад подготвува анти-руска медиумска офанзива на Балканот

Антирускипропаганден фонд тежок 250 милиони американски долари, ќе се користи и за да се спречи руското влијание во Србија, Албанија, Босна и Херцеговина, Грузија,...

Удар „под појас“ за грчките кик-боксери

Дел од грчкиот печат реагира на учеството на Европскиот шампионат во кикс-бокс во Скопје со критика дека не само што членовите на Сегрчката киксбокс...

Грчка прозивка за Никола Димитров на Твитер

Министерот Никола провоцира и ја прекршил Времената спогодба од 1995-та со гостувањето во емисија на „Дојче веле“,на 7 септември, кога како бекраунд на соговорниците...

Велешките интернет-гемиџии не и даваат мир на Америка

Приказната е веќе слушната и преџвакана: Велес бил дом на десетици оператори на веб-страници кои измислуваат лажни приказни прилагодени за лековерни Американци, до степен...

Гугл ги дискриминира жените

Три жени кои работеле во Гугл поднеле тужба против технолошкиот гигант, тврдејќи дека на жените им плаќа помалку од мажите за иста работа. Во тужбата...

Нема преведувач, нема ни суд за осомничен убиец-мигрант

Петнаесет годишник, кој е обвинет дека во понеделникот заклал 17 годишно момче, можеби ќе треба да биде ослободен од полициски притвор, бидејќи полицијата не...

Последни вести

Три децении Roxettе?

Рексет беше еден од најпопуларните бендови во доцните осумдесетти и почетокот на деведесеттите години. "Тоа мора да е љубов", "Облечен за успех", "Слушај го...

Соколите не летаат на европското кошаркарско небо

Кошаркарите на Карпош Соколи доживеаја пораз од Калев со 79-87 кој ги намали драстично нивните шанси за продор во следното второ коло од квалфикациите...

Кога во Бразил надоаѓа река (видео)

Страотно видео, малку постаро, но актуелно деновиве поради сите невремиња по светот, доаѓа од Јужна Америка, од Бразил каде браната попушта, а реката Рио...

Изгорен: Роналдо бара нето плата

Менаџерот на Кристијано Роналдо и соработниците на претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перез според повеќе извори започнале преговори за продолжување на сегашниот договорот на...