И македонски државјани на листата на 173 камикази на ИСИС

Најмалку двајца македонски државјани се на листата која што Интерпол ја дистрибуирал до своите национални членки во обид да дознае нешто повеќе за 173...

И Македонија е таргет, ИСИС има 173 камиказе – самоубијци

Меѓународната полициска организација Интерпол циркулира листа од 173 осомничени членови на ИСИС кои што се дел од самоубиствена бригада чија цел е да спроведе...

Балканот се подготвува за нови бегалци и ИСИС

Денеска во Цетиње 7 балкански земји ќе разговараат за предизвиците за регионалната безбедност од кои најважни се темите за новиот бегалски бран што може...

Земјотрес со жртви на Егејското крајбрежје (видео)

Шведски турист и турски државјанин ги загубија животите, десетмина се повредени, а дел од нив се во тешка состојба по земјотресот со сила од...

Германски научник откри зошто Македонија не може во ЕУ и НАТО

Ниту една македонска политичка партија не е наведена на листата на најголеми противници на западот кои што сакаат блискост со Русија. Оваа листа е подготвена...

Гасот доаѓа: започна изградбата на вториот крак на “Турски тек”

Газпром ја започна изградбата на вториот дел од "Турски тек", пишува весникот Ведомости повикувајќи се на еден од изведувачите и федералните власти во Русија. Според...

Западот и Русија во битка за балканските енергетски коридори

Западните земји и Русија се во битка за контрола на коридорите за транспорт на природен гас преку Балканот и затоа двете страни ја наметнуваат...

Грција полуде по светецот што предвиде распад на Македонија

Две години откако беше канонизиран во јуни 2015 година Отец Паисиос станува се популарен во соседна Грција. Познат по своите неверојатни претскажувања од кои...

ЏД: Самитот во Трст нема да ги намали тензиите на Балканот

Во рубриката „Ризици за земјите“ специјализираниот магазин за глобална и регионална безбедност „Џејн дифенс“ објавува анализа за влијанието на „Договорот за заедничка економска унија...

Битолчанец дел од „Куќата на славните“ во Лујзијана

Поранешниот спикер на парламентот на Лујзијана и пензиониран судија стана двојна легенда откако поради две причини влезе во „Куќата на славните“ на оваа американската...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...