Италијански падобранец се самоуби со најава (видео)

27 годишниот италијански падобранец Витантонио Капоторто се самоуби на Флорида, откако скокна од височина од 4000 метри и намерно не го отвори падобран. Непосредно...

Ракометните надежи меѓу 8-те најдобри на светот, триколорите следни противници

Младите репрезентативци на Македонија преку домаќинот Алжир на младинското светско првенство стигна до меч  за влез во полуфиналето. Иако играа против домашен терен а на...

Јуниорите се движат кон медал на ракометното СП

Машката младинска репрезентација на Македонија го постигна најголемиот успех на Мундијалите во младинските категории, откако се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство во Алжир....

По скопските, на ред се тетовските црвено црни

Експедицијата на Шкендија замина за Литванија на првото соочување од третиот круг во Лига Европа. Тетовци утре од 18 и 30 играат со анонимниот...

Ракометните јуниори денеска на СП имаат 1/8 финале со домаќинот Алжир

На Светското младинско ракометно првенство во Алжир денеска се игра осминафиналето, а ние, по извонредната партија со Бразил во понделникот, сме дел од оваа...

Статистиката за Вардар: Копенхаген не минува кога губи во првиот меч

Данскиот првак беше надигран во Скопје синоќа и требаше да загуби со поголема разлика, но и 1-0 се добри, а според статистиката, би требало...

Вардар со триумф без примен гол против Копенхаген (видео)

Фудбалерите на Вардар го победија Копенхаген со 1-0 во првиот меч од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите и содадоа предуслови да се...

И најсилните биле жртви: Maјк Тајсон призна дека бил силуван

"Бев дете. Тој беше возрасен. Ме тепаше и сексуално ме малтретираше. Никогаш потоа не го видов“, рече еден од најголемите боксери на сите времиња, најмладиот...

Ѕвездичка блесна на логото на Вардар

Ракометниот првак на Европа се стекна со право на својот грб да инсталира ѕвезда која секаде во светот на спортот одбележува голем дострел како...

ФФМ го закажа дербито заборавајќи дека Шкендија и Вардар се уште играат во Европа

Жрепката за новата домашна клупска сезона одржана денеска во ФФМ, покажа дека луѓето што го водат нашиот фудбал се без грам чувство. Како Марфи...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...