ЕУ дозволи, евтината струја се враќа

Желбата и потребата на граѓаните да имаат период во денот во кој ќе има на користење електрична енергија по пониски цени ќе биде исполнета....

Косово со блокада за „Балканската царинска унија“ го урива планот на ЕУ

Косовските претставници со лобирање успеале да ја тргнат од агендата во Трст идејата за формирање на „Балканската царинска унија“ која што е дел од...

Во Јуни девизните резерви повисоки за 8,2 % од лани во истото време

„Бруто девизни резерви“ кои што ги контролира Народната Банка на Македонија во Јуни биле за 8,2 % повисоки од истиот период лани објавува британската...

САД помага за македонско учество во гасоводот ТАП

Американската енергетска асоцијација (АЕА) им помага на Македонија и други 6 земји во регионот да изготват модели за системи за дистрибуција на гас во...

Македонија во ЕУ во 2028 година, во НАТО само со решено име

Специјализираното списание за глобална безбедност „Џејнс Дифенс“ анализира дека подобрувањето на дипломатските односи меѓу Грција и Македонија веројатно ќе донесе напредок во трговските врски...

Брисел бара бесплатна струја за 70 илјади македонски семејства

Социјалните случаи треба да добијат поефтина електрична енергија побарала од владата во Скопје Европската енергетска заедница, јавуваат грчките медиуми. Европската енергетска заедница на владата во...

Македонија доби холандски министер за промотор на домашно вино

Министерот за надворешни работи на Холандија Берт Кундерс минатата недела „работеше“ како неформален македонски промотор на домашното црно вино кое што го однесе во...

Преку „Александар Велики“ директно до прекуокеански дестинации

Компанијата „Туркиш ерлајнс“ ја разгледува можноста од аеродромот Алексдандар Велики во Скопје да организира прекуокеански летови до САД и Канада. Директорот на турската национална авио...

Манчевски без сопствен дом, Шеќеринска има вредна слика а Анѓушев вила на Халкидики

Новата левичарска влада може да се пофали со вистински богаташи од светски размери но и со министри кои што немаат свој дом туку живеат...

Бугарија ќе увезува работна сила од Македонија

Македонија е меѓу земјите од каде што бугарските компании во иднина полесно ќе увезуваат сезонски работници. На својата последна седница бугарската влада го прифатила предлог...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...