Едно фото, тројца претседатели, безброј интерпретации (Кој е главен на светот)

Фотографија снимена за време на состанокот на групата од 20 најразивени земји на светот во Хамбург предизвика многу полемики на социјалните мрежи. Според  коментарите фотографијата...

Русија финансирала „тролови“ во Македонија за да ја оцрнат Хилари Клинтон

Голем дел од фејсбук профилите и групи и интернет сајтови од каде што се водела кампањата за оцрнување на кандидатот за претседател на САД...

Кинески и фински дистрибутери купуваат македонска филмска ко-продукција

Филмската компанија ЈЛЕ и кинеската Хуалу ги купиле правата за емитување на филмот „Хармс“ снимен во чест на советскиот писатели поет Даниел Јувачев познат...

Македонија најмалку безбедна европска земја од сајбер напади

Македонија заедно со Грузија и Албанија е најнебезбедна европска земја од сајбер напади, се вели во анализата на глобалната компанија „Чек поинт Софтвер Технолоџи“...

Фејсбук дојде до две милијарди корисници

Социјалната мрежа Фејсбук објави дека ја достигнала бројката од две милијарди активни корисници месечно. "Денес одбележуваме нова пресвртница, сега имаме две милијарди луѓе кои секој...

Британскиот амбасадор „ја брани“ кампањата на Таравари

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет смета  анализаta за (не)успешноста на „Твитер кампањата“ на министерот за здравство Таравари за која го прашуваат на социјалната мрежа,  експлицитно...

УЈП објави кој должи, проверете дали сте на листата

Управата за јавни приходи објави Листа на должници за долгови доспеани до 28.2.2017 и неплатени до 31.5.2017 година по основ на ДДВ, данок на...

Новините во Ајфон 8 и Ајфон 7с+

Во септември оваа година, Apple ќе го има веројатно најважното претставување во поновата историја – нивниот најважен модел во понудата iPhone ќе добие целосно...

„Твитот“ на Трамп за Македонија што ги вознемири Грците

Порака на Твитер на американскиот претседател Доналд Трамп повторно предизвика лавина реакции меѓу грчката заедница во САД пред да биде утврдено дека се работи...

“Facebook” развива технологија за снимање на корисниците

Популарната друштвена мрежа во тајност развила технологија со која буквално ќе ве снима. Таа е од 2015. година, а ја разработила и зад неа...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...