8 начини да се подготвите за враќање на „Game of thrones“ (видео)

Серијата на ХБО „Game of Thrones“ утре се враќа со уште една возбудлива сезона која што за жал ќе биде пократка од предходните, иако...

Македонка ги предводи промените во угледниот британски „Гардиан“

Македонката Ана Јакимовска ќе ги предводи дигиталните промени во лондонски Guardian. Нашата експертка за овој вид современи трендови во маркетингот е поставена на позицијата...

Американските медиуми се обединија против Facebook и Google

Организацијата на американските медиуми (News Media Aliance) побара од Конгресот да ги измени антимонополски закони со кои се забранува здружување на компании од ист...

Американците ја укинуваат забраната за лаптопи во авионите

  Националните авиокомпании на Јордан и Кувајт денеска објавија дека на своите патници им ја враќаат можноста да користат и пренесуваат лаптоп компјутери на летовите...

Едно фото, тројца претседатели, безброј интерпретации (Кој е главен на светот)

Фотографија снимена за време на состанокот на групата од 20 најразивени земји на светот во Хамбург предизвика многу полемики на социјалните мрежи. Според  коментарите фотографијата...

Русија финансирала „тролови“ во Македонија за да ја оцрнат Хилари Клинтон

Голем дел од фејсбук профилите и групи и интернет сајтови од каде што се водела кампањата за оцрнување на кандидатот за претседател на САД...

Кинески и фински дистрибутери купуваат македонска филмска ко-продукција

Филмската компанија ЈЛЕ и кинеската Хуалу ги купиле правата за емитување на филмот „Хармс“ снимен во чест на советскиот писатели поет Даниел Јувачев познат...

Македонија најмалку безбедна европска земја од сајбер напади

Македонија заедно со Грузија и Албанија е најнебезбедна европска земја од сајбер напади, се вели во анализата на глобалната компанија „Чек поинт Софтвер Технолоџи“...

Фејсбук дојде до две милијарди корисници

Социјалната мрежа Фејсбук објави дека ја достигнала бројката од две милијарди активни корисници месечно. "Денес одбележуваме нова пресвртница, сега имаме две милијарди луѓе кои секој...

Британскиот амбасадор „ја брани“ кампањата на Таравари

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет смета  анализаta за (не)успешноста на „Твитер кампањата“ на министерот за здравство Таравари за која го прашуваат на социјалната мрежа,  експлицитно...

Последни вести

Три децении Roxettе?

Рексет беше еден од најпопуларните бендови во доцните осумдесетти и почетокот на деведесеттите години. "Тоа мора да е љубов", "Облечен за успех", "Слушај го...

Соколите не летаат на европското кошаркарско небо

Кошаркарите на Карпош Соколи доживеаја пораз од Калев со 79-87 кој ги намали драстично нивните шанси за продор во следното второ коло од квалфикациите...

Кога во Бразил надоаѓа река (видео)

Страотно видео, малку постаро, но актуелно деновиве поради сите невремиња по светот, доаѓа од Јужна Америка, од Бразил каде браната попушта, а реката Рио...

Изгорен: Роналдо бара нето плата

Менаџерот на Кристијано Роналдо и соработниците на претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перез според повеќе извори започнале преговори за продолжување на сегашниот договорот на...