Тирана засега го одбива барањето на Софија за бугарското малцинство

Темата „Признавање на бугарско малцинство во Албанија“ која што беше една од централните теми на агендата на бугарската министерка за надворешни работи на Бугарија...

Анализа: Договорот со Бугарија добар, некои членови катастрофални – Прв дел

Договорот со Бугарија според анализата на Expres.mk може да биде целосно прифатлив доколку во него нема неколку членови и параграфи кои што не само...

Ракометните надежи меѓу 8-те најдобри на светот, триколорите следни противници

Младите репрезентативци на Македонија преку домаќинот Алжир на младинското светско првенство стигна до меч  за влез во полуфиналето. Иако играа против домашен терен а на...

Владата на Бугарија го одобри Договорот за добрососедство со Македонија

“Потпишувањето на договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија е израз на желбата на Бугарија да изгради модерни добрососедски односи засновани на...

Нови апсења на македонски граѓани во Грција

Двајца македонски граѓани се уапсени во грчкото одморалиште Лефкада отккао полицијата утврдила дека извршиле тешка кражба во понеделникот. Осомничените на возраст од 21 и 22...

Карантин на „Инфектологија“, и гостиварско село може да биде блокирано

Двајца починати и уште неколку во тешка состојба на клиниката за инфектологија во скопскиот „Клинички центар“ пишува порталот сдк.мк според кој клиниката се подготвува...

Првиот човек на грчката армија во инспекција на македонската граница

Началникот на генерал - штабот на грчката армија генералот Алкибадес Стефанис во неделата бил во инспекција на грчките единици кои што ја обезбедуваат границата...

Грчки полицајци со невообичаени мерки за македонско семејство на Халкидики

Македонско семејство на одмор во Грција пред неколку дена било запрено од грчка полициска сообраќајна патрола во близина на Неа Каликратија во близина на Солун...

Талат бара превод на албански јазик за Илинден

Претседателот на Собранието Талат Џафери кој ќе биде главен говорник во име на државата за време на чествувањето на Илинден на 2 август на...

Во Софија се стискаат палци владата во Скопје да издржи за договорот

Македонија има голем интерес да го потпише договорот со Бугарија за добрососедство смета бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски кој во македонската јавност е познат по...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...