Тирана засега го одбива барањето на Софија за бугарското малцинство

Темата „Признавање на бугарско малцинство во Албанија“ која што беше една од централните теми на агендата на бугарската министерка за надворешни работи на Бугарија...

Анализа: Договорот со Бугарија добар, некои членови катастрофални – Прв дел

Договорот со Бугарија според анализата на Expres.mk може да биде целосно прифатлив доколку во него нема неколку членови и параграфи кои што не само...

Ракометните надежи меѓу 8-те најдобри на светот, триколорите следни противници

Младите репрезентативци на Македонија преку домаќинот Алжир на младинското светско првенство стигна до меч  за влез во полуфиналето. Иако играа против домашен терен а на...

Смртта на татко и син го исплашија Гостивар

Двајца пациенти од селото Симница, Гостиварско, едниот на 50, а другиот на 24 годишна возраст, починале што создава паника меѓу жителите од местото, но...

Потписникот јавен, договорот таен, граѓаните сеуште неинформирани

Македонската влада доцна вчеравечер  на редовна седница го прифатила Извештајот за извршените преговори за текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република...

Првиот човек на грчката армија во инспекција на македонската граница

Началникот на генерал - штабот на грчката армија генералот Алкибадес Стефанис во неделата бил во инспекција на грчките единици кои што ја обезбедуваат границата...

Грчки полицајци со невообичаени мерки за македонско семејство на Халкидики

Македонско семејство на одмор во Грција пред неколку дена било запрено од грчка полициска сообраќајна патрола во близина на Неа Каликратија во близина на Солун...

Талат бара превод на албански јазик за Илинден

Претседателот на Собранието Талат Џафери кој ќе биде главен говорник во име на државата за време на чествувањето на Илинден на 2 август на...

Во Софија се стискаат палци владата во Скопје да издржи за договорот

Македонија има голем интерес да го потпише договорот со Бугарија за добрососедство смета бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски кој во македонската јавност е познат по...

Ивица Дачиќ повторно скриен под мантијата

Српскиот министер за надворешни работи ги упати нашите државни власти на Српската православна црква по барањето на македонска делегација да и се дозволи годишнината...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...