Илјадници бегалци од Србија пак ќе влезат во Македонија

Неколку илјади бегалци од територијата на Србија се подготвуваат да се вратат во Грција преку Македонија но никој од нив не планира да остане...

Кога ќе тргне нема крај: Клуни ќе заработи милијарда долари од текила

Џорџ Клуни и пријателите го продадоа брендот за текилата Casamigos на компанијата Дијаџио од Лондон за неверојатни 700 милиони американски долари, со тоа што...

Владеачката коалиција (СДСМ – ДУИ – АА) со договор за албанскиот јазик

Косовската агенција DTT-NET која објавува вести на англиски јазик поврзани со Западниот Балкан и енергетски теми тврди дека македонските владеачки партии имаат договор за...

Преку „Александар Велики“ директно до прекуокеански дестинации

Компанијата „Туркиш ерлајнс“ ја разгледува можноста од аеродромот Алексдандар Велики во Скопје да организира прекуокеански летови до САД и Канада. Директорот на турската национална авио...

Екс министерот за здравство Димов раскажува за неговите „џелати“ (видео)

Министерот за здравство во владата на СДСМ до 2006 година Владо Димов за емисијата 360 на Алсат М раскажува за неговата животна приказна во...

Најстарата европска институција сака да бира амбасадори на РМ

“ Заштита на угледот на македонската дипломатија” е насловот на писмената декларација посветена на Македонија подготвена од Парламентарното Собрание на Советот на Европа објавена...

Коѕиас: Нимиц ќе донесе нови предлози за името

Според грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас медијаторот во грчко - македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбите со македонските домаќини минатата...

Македонија видена со катарски очи (видео)

Катарската авиокомпанија „Катар Ервејз“ по видеото за своите глобални операции кое што го видоа над 60 милионни луѓе досега, објавува и ново посебно видео...

Национален интерес: Македонски војници со НАТО силите вежбаат за руска инвазија

Вежбите кои што учествуваат 23 земји со преку 45 илјади војници во Европа се дел од подготовките за сценариото во кое што Русија би...

Либерали од ЕУ:„Бриселски инжинеринг за уништување на македонскиот народ“

Словенечкиот либерален портал „Каварна Хајек“ тврди дека она што во моментов и се случува на Македонија е дело на политички инжинеринг кој има крајна...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...