И Косоварите збеснаа за фудбалскиот стадион во Струмица

Најавата дека фудбалскиот меч Македонија - Албанија во квалификациите за светското првенство во Русија во 2018 година ќе се игра на стадионот „Младост“ во...

Претседателот Иванов со остри критики за ЕУ, со кинески пари до европските текови

Претседателот Ѓорѓе Иванов на конференција Кина - Централна и Источна Европа која се одржа вчера во Охрид упати остра критика до Европската Унија за...

Илјадници бегалци од Србија пак ќе влезат во Македонија

Неколку илјади бегалци од територијата на Србија се подготвуваат да се вратат во Грција преку Македонија но никој од нив не планира да остане...

Улици под вода по невремето на Балканот

Невремето проследено со силен, пороен дожд што зафати неколку држави во регионот ги направи улиците вистински базени, по кои тешко се движеа и возилата...

Таен план на НАТО и ЦИА: Русите со своја верзија за судирот Белград –...

  Разузнавачките служби на водечките НАТО земји од неодамна ги интензивирале активностите против Србија. Денеска Србија е единствена република од поранешна Југославија која што не...

Ковен: Ако не влезе во ЕУ Македонија ќе биде поделена меѓу соседите

На малите земји како Македонија им се потреби заштитници и исто како што Сингапур и Дубаи се потпираат на заштитата од САД така и Македонија...

„Ни срам ни перде“: Османи ја обвини владата во која ДУИ 8 години беше...

Вицепремиерот за европски интеграции Бујар Османи без никаков срам и чувство за одговорност денеска за неконструктивност ја обвини истата владата на Република Македонија во...

Се помалку Македонци сакаат да емигрираат, Косово на исто ниво со нас

    Според последното истражување на глобалната агенција за истражување на јавното мислење „Галуп“ во Македонија е намален бројот на луѓе што сакаат за постојано да...

Македонија како балканска Казабланка

Дипломатскиот скандал помеѓу Србија и Македонија за кој се покажа дека бил поради нејасното однесување на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ, заврши како „бура во...

За каде се подготвува Никола Тодоров – веќе не е пратеник

Еден од најсериозните кандидати за наследник на Никола Груевски пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, се откажал од пратеничката функција. Ова одлука тој ја образложува...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...