Ќофте на Спанаќ

Ви препорачуваме рецепт,  кој е брз и лесен за подготовка, а спојува две од омилените јадења на нашиот народ. Потребни состојки: -1.1/2 кгр. спанаќ -1/2 кгр. мелено...

Преспански Циронки

Циронките е специјалитет од риба присутен само во југозападниот дел на Македонија, особено во близина на Преспанското езеро и селата Стење и Коњско. Рибата...

Праз со суво месо

Застудува, заесенува и полека се вртиме кон старите јадења кои ретко и сезонски можеме да ги практикуваме. Празот со месо и тоа суво, е...

Направете за половина час: ќофте од тиквичка

Тиквиците се достапни, евтини, здрави, па и вкусни. Обидете се да ги изненадите најблиските иако не сте кулинарски уметник. Се оди брзо, а за...

Сутлијаш со бело чоколадо

Потребни состојки: -50 гр. путер -1 стапче ванила -3 шољи ориз -150 мл. бело вино -600 мл. млеко -100 гр. бела чоколада -Шеќер по желба Припрема: Растопете го путерот во тавче, пресечете го...

Полнети пиперки на поинаков начин

Потребни состојки: -15 мини пиперки -3 компири -1 кромид -3 чили пиперчоња -100 гр. сирење -½ кумин -Сол и црн пипер -2 лажички ситно сецкан кориандер Припрема: Во тенџере на оган загрејте масло и...

Плазма торта со вишни

Состојки: -500мл слатка павлака -300мл шлаг пена -1 кисела павлака -200г класични плазма бисквити -0,5кг вишни -0,5л млеко -1 ред чоколадо за готвење Подготовкa: Изматете ја слатката павлака. Изматете и 200 грама шлаг...

Школки со путер и лук

Велат дека морската храна делува како афродизијак. Потребни состојки: 1 кг. Школки 5 чешниња лук 200 гр. моцарела 2 лажици сецкан магданос 200 гр. путер Припрема: Исчистете ги школките и добро измијте...

Полнети компири

Состојки: -1 кг. компири средна големина -1/2 кг. телешко месо -1 филџан ориз -2 главици кромид -3 јајца -масло -путер -магданос -бибер и сол Подготовка: Излупете ги компирите, ставете ги во сад, прелијте ги со...

Макарони на грчки начин

Потребни состојки: 300 гр макарони 200 гр фета сирење 100 гр зелени маслинки 200 мл бело вино 200 мл супа 2 главици кромид 3 млади кромидчиња 4 домати 2 лажици масло за јадење сол...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...