Воздвижение на чесниот крст- Крстовден

На 27 Септември е празникот на Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, кој се празнува во чест на наоѓањето на крстот...

На риболов: Тиквешко езеро

Тиквешкото езеро по површина е најголемо вештачко езеро во Македонија. Езерото е настанато во 1968. година со преградување на кањонот на реката и со...

Пристигнува годишното време на златни бои

Есента во Македонија и на северната хемисфера на Земјата ќе започне денеска во 22 часот и две минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка...

Денес е Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепак...

МОЏО: Како да си ја зголемите сами платата од скриени извори

Сатиричниот портал mojo.mk открива 9 начини како да ја отворите спиралата со која што можете да заштедите цело богатство. Меѓу начините со кои можете да...

Денеска е Отсекување на главата на Св. Јован Крстител

Во времето кога Јован проповедаше во Палестина, во Галилеја владееше Ирод Антипа, еден од синовите на оној Ирод што насекаде се прослави со својот...

Сте го виделе ли најубавото во Македонија: Бигорски манастир

Бигорскиот Манастир Свети Јован Крстител е едно од најубавите светилишта во западна Македонија. Се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар по течението на...

Честит празник и за многу години

Денот на независноста 8 септември во Македонија се слави од 1991. На тој ден македонскиот народ , излезе на Референдум и на најдемократски начин...

Зеленото срце на Македонија-Демирхисар

Само оној кој го посетил овој прекрасен предел од централниот дел на Македонија знае што значи среде лето да се искусат благодетите на бескрајните...

Вистински рај „Св. Заум“

Охридскиот крај е полн со прекрасна природа, вредна да се посети и да се ужива во неа. “Св. Заум”, за кое многумина велат дека...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...