Артичоката билка на боговите

Артичоката е извонредно хранлива билка, која во себе содржи безмалку сѐ што може од хранливи и корисни материи . Артичокот е одличен извор на фолна...

Лековитите својства на калинката

Калинката (Punika granatum) е грмушеста овошка со низок раст на листопадни дрвца кои растат до 5 метри височина. Потеклото и е од Персија. Плодовите се...

Искористете ја сезоната на костените

При купување на костени бирајте поголеми плодови кои се сјајни. Чувајте ги на студено место до две недели. Костенот можете да го користите на повеќе...

Хромотерапија

Хромотерапијата на бои се базира на, ефектот на бојата на физичкото и психичкото здравје. Со неа се употребува боја и светло за воспоставување на...

Совети за убави раце

Во текот на зимските месеци на кожата и треба дополнителна нега. Студениот воздух ја суши кожата на лицето, косата, а негативни траги остава и...

Карфиол за здраво срце

Иако не е често присутен во нашата кујната треба да знаеме дека карфиолот е многу здрава храна. Изобилството на витамин Ц и фолна киселина...

Јадете цвекло

Цвеклото е уникатно, бидејќи има висока содржина на анти-канцерогени супстанции и каротеноиди. Овој зеленчук е исто така одличен извор на фолна киселина. Со ова,...

Каква е вечерата, таков ќе ви биде и сонот

Храна која ќе Ви го наруши сонот е: конзервираното месо, како што е шунка, виршли, колбаси и сланина. Оваа храна содржи високо ниво на...

Димот од цигарите е штетен

Вдишувањето на чадот од цигарите предизвикува оштетување на кардиоваскуларниот систем, а особено кај бебињата, и кај малите деца со прекумерна тежина. Во американската студија,...

Повеќе риба подобро помнење

Дали ви се случило некогаш да заборавите клучеви, документи и слични работи, или едноставно сте го изгубиле филмот во главата? Помнењето може да се...

Последни вести

Потоп на „Лего Титаникот“чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Трамп „пристигна“ на улиците во Берлин

Восочната фигурата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде претставена на јавноста на 20-ти октомври во Музејот на восочни фигури „Мадам Тисо“ во...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Без помош од ВМРО – ДПМНЕ пораз на ДУИ во 10 од 11 општини

Демократската Унија за интеграции ќе загуби во 10 од 11 општини во вториот круг од локалните избори ако не добие поддршка од своите екс...