Винстон Черчил за оптимизмот

„Јас сум оптимист. Не ми изгледа корисно да бидам нешто друго“ рече Винстон Черчил.

Волт Дизни за нашите сништа

„Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага“ - Волт Дизни.

Алберт Ајнштајн за личноста:

Личноста која никогаш не направила грешка, никогаш не пробала нешто ново - Алберт Ајнштајн.

Тома Аквински: за планот на капетанот

„Кога најважната цел на капетанот на бродот би била само да го сочува, тој никогаш и не би се придвижил, не би тргнал од...

Махатма Ганди: цитат за љубовта

Мохандас Карамчанд Ганди (2 октомври 1869 година-30 јануари 1948 година) е истакнат водач на Индиското ослободително движење во Британска Индија. Ова е негов цитат за...

Ана Бунтевска: за моментот кога треба да се прават нештата

Извадок од талентираната поетеса Ана Бунтевска кој може да "погоди" многу луѓе, многу нешта, секое време. "Прави ги нештата ко ќе ти дојде не чекај совршен...

Со Пауло Коелјо до полесно пронаоѓање на љубовта

Бразилскиот писател вели: „Љубовта не може да се најде на кое било друго место освен во себе. Едноставно, треба да ја разбудиме. Но, за да...

Цитат на денот – Ацо Станковски се согласи со професорот Фрчковски

„Професорот Фрчковски има две брилијантни идеи, легализација на проституција и лесни дроги“   Уметникот подддржувач на ВМРО - ДПМНЕ Александар Станковски и професорот близок на СДСМ...

Цитат на денот: Знаењето е моќ, незнаењето е надмоќ

"Знаењето е моќ" Френсис Бејкон-Англиски филозоф и научник од 16. век "Незнаењето е надмоќ" Група дипломирани на престижните Универзитети кои од дистанца следат како приучени или воопшто...

Изјава на денот, Иван Чупиќ

"Ова е голем чекор за Македонија. Утре фаворит е ПСЖ најбогатиот клуб на светот, но одиме на победа. Ќе дадеме над 100 % од...

Последни вести

Три децении Roxettе?

Рексет беше еден од најпопуларните бендови во доцните осумдесетти и почетокот на деведесеттите години. "Тоа мора да е љубов", "Облечен за успех", "Слушај го...

Соколите не летаат на европското кошаркарско небо

Кошаркарите на Карпош Соколи доживеаја пораз од Калев со 79-87 кој ги намали драстично нивните шанси за продор во следното второ коло од квалфикациите...

Кога во Бразил надоаѓа река (видео)

Страотно видео, малку постаро, но актуелно деновиве поради сите невремиња по светот, доаѓа од Јужна Америка, од Бразил каде браната попушта, а реката Рио...

Изгорен: Роналдо бара нето плата

Менаџерот на Кристијано Роналдо и соработниците на претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перез според повеќе извори започнале преговори за продолжување на сегашниот договорот на...