Грчки полицајци со невообичаени мерки за македонско семејство на Халкидики

Македонско семејство на одмор во Грција пред неколку дена било запрено од грчка полициска сообраќајна патрола во близина на Неа Каликратија во близина на Солун...

Талат бара превод на албански јазик за Илинден

Претседателот на Собранието Талат Џафери кој ќе биде главен говорник во име на државата за време на чествувањето на Илинден на 2 август на...

САД се враќаат во регионот, Македонија и Грција подготвени за сложено име

Грчките медиуми се повеќе пишуваат за можноста од решавање на спорот за името во следниве 18 месеци. Една од причините за изнаоѓање на решение меѓу...

Бугарски вицепремиер: Македонија веќе нема да ја фалсификува историјата

  Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов тврди дека договорот за добрососедство со Македонија треба да донесе нормални односи меѓу двете земји но...

И македонски државјани на листата на 173 камикази на ИСИС

Најмалку двајца македонски државјани се на листата која што Интерпол ја дистрибуирал до своите национални членки во обид да дознае нешто повеќе за 173...

Германски научник откри зошто Македонија не може во ЕУ и НАТО

Ниту една македонска политичка партија не е наведена на листата на најголеми противници на западот кои што сакаат блискост со Русија. Оваа листа е подготвена...

Коѕиас откри од што се плаши официјално Скопје

  „Раководството на оваа земја (Македонија) со право ми кажа дека имаат голем страв за стабилност и безбедноста на земјата и на регионот“, изјавил грчкиот...

Софија ги подели задачите, договорот ќе има контролен механизам

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева порачува дека задача на македонскиот премиер Заев е да ги убеди партиите во Македонија да...

Доха се исплаши од Атина: „Катар Ервејз“ го избриша видеото за Македонија

Катарската компанија „Катар Ервејз“ попушти пред притисокот од Грција и го избриша видеото со кое што го најавуваше почетокот на летовите кон Македонија, кои започнаа...

Грција полуде по светецот што предвиде распад на Македонија

Две години откако беше канонизиран во јуни 2015 година Отец Паисиос станува се популарен во соседна Грција. Познат по своите неверојатни претскажувања од кои...

Последни вести

Таравари од САД порача дека гостиварчаните починале е хеморагична треска “Хантан” (видео)

Министерот за здравство Арбен Таравари преку видео порака од САД потврди дека причина за заразата и смртта кај починатите е Хеморагачна треска која ја...

За 23 години во Британија нема да има возила на бензин и дизел

Во 2040. година во Велика Британија ќе биде забранета продажбата на автомобили со конвенционални дизелски и бензински мотори во обид да се намали загадувањето...

СП ракомет-јуниори: Франција на патот кон вечноста

Македонската машка младинска ракометна репрезентација денеска го игра четвртфиналниот дуел на Светското првенство, а противник е главниот фаворит, Франција. За францускиот репрезентативен ракомет не...

Сите баби биле во право: рингишпилот, сепак, откачува (видео)

18 годишно момче загина во Охајо кога една од играчките, вртелешките во Луна Паркот се откачи, а момчето излета од неа. Освен несреќникот повредени...