Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел, изјавиl дека доколку може на претседател на Македонија да му се дава легитимитет со 40 отсто излезност, може и на ваков важен процес како што е референдумот.

Вицепремиерот уште додал дека Македонија неповратно се движи кон ЕУ и дека нема назад, пренесе Фокус.

Османи во Брисел ја предводи македонската делегација на почетокот на скрининг процесот како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија.

4 Коментари

  1. Со 40% може на некој иден референдум доколку претходно се промени Уставот. Според важечкиот Устав тоа не е можно. Власта изгледа мисли и референдумот да помине како изборот на Претседателот на Собранието, со помалку гласови од предвиденото, но со џокер глас од меѓународната банда (заедница).

Оставете Коментар