Шредер ги криткува САД, бара Берлин да се сврти кон трговијата со Кина

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер(1998-2005) жестоко ја критикуваше американската трговска политика и повика на приближување на Германија со Кина. „Кога ги гледам постапките на американскиот...

,,Данска” Тевдовски кажува, Заев дополнува, за да биде јасно

Дебата за ребалансот на буџетот. Министерот за финансии објаснува, премиерот Заев дообјаснува и дополнува. И така цела емисија. Овде компилација од неколку такви примери. Видеото на овој линк https://twitter.com/PavelSatevMKD/status/1062835431476264962?s=19

САД против гасоводот „Турски поток“

Американскиот министер за енергија, Рик Пери, ја обвини Русија дека во снабдувањето со енергија гледа средство за постигнување на своите цели и побара да...

Заев: 2019 да биде економска, а не изборна година

„Да не се оди на избори, туку да се даде шанса на економијата. Знаеме како предвремените парламентарни избори влијаат врз бизнисот особено ако се...

Поевтинуваат бензините и дизелот

Дизелот полноќ ќе поевтини за 3 денари на 64,5 денари за литар, цената на бензините ќе се намали за 4 односно 4,5 денари, соопшти Регулаторната...

Македонија воздржана во српско-косовски електроенергетски спор

Македонија гласаше воздржано на барањето на Приштина да ја преземе електромрежата од Србија, односно дистрибуцијата на струја на северот на Косово, кое беше одбиено...

И Европска комисија прогнозира помал раст на македонскиот БДП

По Светска банка, Меѓународен монетарен фонд и Народна банка на Македонија, и Европска комисија ја намали прогнозата за растот на македонскиот бруто домашен производ...

„Дојче веле“: Секој може да купи државјанство на ЕУ!

Државјанство на ЕУ или дозволи за неограничен престој во Унијатa, спаѓаат во групата на оние кои најтешко се добиваат на светот. Големата побарувачка доведе до...

Премиерот ќе избегне прогресивен данок –  има 87.000 денари плата

Даночната реформа, која предвидува оданочување во висина од 18 отсто на нето приходи над 90.000 денари ќе опфати, само 1 процент од граѓаните, околу...

Тоа е таа реформа: Ќе настрадаат спортските обложувачи

Од 1 јануари со измените на законот за персонален данок се менуваат и правилата во спортските обложувалници. Имено, со измените, данокот на доход од игри...

Последни вести

Не е шега: Скопје сe кандидира за „Европска зелена престолнина“

Девет европски градови меѓу кои и Скопје поднесоа кандидатура за добивање на наградата „Европска зелена престолнина 2021“(European Green Capital). Наградите „Зелена престолнина на Европа“ и...

Илир Мета по втор пат во Македонија во рок од пет дена

Претседателот на соседна Албанија денеска ќе допатува во Македонија по повод одбележувањето на 22 ноември – Денот на албанската азбука и 550 годишнината од...

„Газпром“ реши: „Турски поток“ ќе минува низ Бугарија, Србија…

Руската компанија за производство и дистрибуција на природен гас одлучи трасата на гасоводот „Турски поток“ - кој пред два дена по 910 километри под...

Апокалипса сега: Дождови создадоа море во пустина (ВИДЕО)

Видеото на кое се гледа како бедуин и сопругата водат камили низ поплавената пустина во Саудиска Арабија стана вистински хит на социјалните мрежи. Саудиска Арабија...