Алијанса на Села бара оставка од Филипче

Контроверзниот тендер на Министерството за здравство за набавка на реагенси, на кој победи компанијата АХР ЛАБ увоз-извоз, формирана пред само неколку месеци, предизвика реакција...

Нивните производи ќе бидат од „Северна Македонија“, вели Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Грција смета дека од бизнисмените во Атина има повеќе приговори околу прашањето за тоа кој ќе има право да...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Платите растат, ама народот не знае (ВИДЕО)

Министерот Тевдовски информираше дека просечната нето-плата во Македонија пораснала за 7,1 отсто во мај во однос на истиот месец претходната година и таа сега...

Ќе употреби ли Димитров „патлиџан дипломатија“ во Косово за македонските земјоделци?

„30 тони или 3 камиони со по десетина тони земјоделски производи извоз е направен денеска за Косово до 11 часот. Споредбено пред воведување на...

Газдата на ТВ Нова и Трансмет осуден на 6 години затвор

Сопственикот на ТВ Нова и на фирмата Трансмет, Сеад Кочан за кривично дело „Злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување на договор за јавна...

220.000 потписи за референдум против воведување на еврото во Бугарија

Политичка партија „Преродба“ собрала над 220 000 потписи, кои до 23 јули ќе бидат доставени во парламентот со барање да се организиран референдум, со...

Менувањето на назив на фирмите со име Македонија ќе чини 32 милиони евра

Околу 4.000 грчки компании кои на своите производи го имаат терминот „Македонија“на меѓународните пазари, ќе мора да го заштитат со цел да избегнат проблеми...

Поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово

Косовската влада расправа дали ќе се плаќаа дополнителна царина во виина од 30 отсто за земјоделските производи кои се увезуваат и од Македонија. Македонското министерство...

Грчките бизниси „во трка“ да го заштитат брендот „Македонија“

Најмалку 4.000 грчки компании кои го имаат терминот "Македонија" во нивното име или во името на нивните производи брзаат да го заштитат тоа за...

Последни вести

Знае ли што точно ни порача Божин Павловски за референдумот?

Во своја колумна за плусинфо.мк академик Божин Павловски во исто време го фали и го критикува премиерот Заев и испраќа целосно спротивставени пораки за...

И македонски хамбургер, покрај оро, на „Бургерфест“ во Инголштат

Благодарејќи на членовите на македонското културно друштво „Македонија“ од Инголштат, посетителите на тамошниот фестивал „Бургерфест“ минатиов викенд имаа можност да вкусат и македонски хамбургери. Специјално...

Тажната роденденска желба на член на МАНУ

Роденденската желба на членот на МАНУ Илија Чашуле не се однесува на пари, нов автомобил дури ни на здравје за него и неговите блиски. Тој...

Џафери сака до вечер да се избере ДИК зашто ќе одел на пат

Спикерот на парламентот, Талат Џафери, за „Макфакс“ изјави дека очекува на денешната седница која ќе траедоцна во ноќта да биде избрана новата Државна иборна...