Грција бара „Турски тек“ да минува низ нејзина територија

Алексис Ципрас изјави дека Грција е во преговори со Европската унија со цел проширување на рускиот гасовод „Турски поток“ низ Грција преку кој би...

Луксембург ќе биде прва земја со бесплатен јавен превоз

Државата Луксембург со околу 600.000 жители, и уште 200.000 кои доаѓаат на работа секој ден од Франција, Белгија и Германија ќе воведе јавен превоз. Плаќањето...

Електричните автомобили ќе затворат 110.000 работни места во Германија

Речиси 114.000 работни места ќе бидат изгубени до 2035 година поради промена на производството од мотори со внатрешно согорување кон електрични", се вели во...

Не 60 катница, туку неколку згради од 20 ката на паркингот кај „Холидеј ин“

Неколку згради не повисоки од 20 ката ќе се градат на паркингот спроти ГТЦ, вели ексклузивно за Телевизија 24 бизнисменот Зоран Антиќ. Деталите за планот...

Дали Виз-ер ќе се пресели во Приштина?

Извршниот директор на авиокомпанијата „Виз-ер“, Јозеф Варади вели дека неодамнешното отворање две нови авио-линии од Приштина нема да го попречат работењето на нискобуџетната компанија...

Животниот стандард во Србија и Македонија расте најбавно

Во изминатите пет години, земајќи ја предвид и 2018 година кога растот на БДП Србија се очекуваше да достигне 4,2 проценти,  (што е највисок...

Украдени 3,5 тони чоколади од камион во Петрич

Три и половина тони чоколадни производи биле украдени во ноќта меѓу средата и четвртокот од камион паркиран во село во близина на бугарскиот град...

Хан загрижен за економското присуство на Кина на Балканот

Економскиот ангажман на Кина на Балканот ја зголемува загриженоста на Европската унија, смета европскиот комесар Јоханес Хан, задолжен за односите на Унијата со Југоисточна...

Со сегашните стапки на раст, Македонија ќе ја стигне ЕУ за 70 години!

Претставници на мисијата на Светска банка во Македонија денеска уште еднаш констатираа дека таа бавно се движи кон премостување на економскиот јаз во однос...

Минималната пензија во Бугарија в година 219 лева

Од 1 јули 2019 година минималната пензија за осигурителен стаж и старост во Бугарија ќе изнесува 219,43 лева (110 евра-н.з.). Ова било прифатено од пратениците...

Последни вести

Нимиц: Ако двете страни имаат потреба од моја помош…

Договорот од Преспа е многу важен чекор за стабилноста на регионот и за односите меѓу двете држави, изјавил медијаторот Метју Нимиц денеска во Њујорк,...

Не треба да се нервираме со Каракачанов и Ковачев, вели Владо Поповски

Изјавите на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов дека ќе го оспори членството на Македонија во ЕУ и на европратеникот  Андреј Ковачев, дека...

Потерница по напаѓачот од Стразбур

Издадена е потерница за Шериф Шекат, кој во вторникот навечер во Стразбур уби две и рани 14 лица. Според Француската полиција 29 годишниот напаѓач е...

Седум загинати во тешка железничка несреќа во Турција (ГАЛЕРИЈА)

Тешка железничка несреќа се случи утринава во Анкара кога супербрз воз се судри со локомотива за маневри, соопштуваат новинските агенции. Според последни податоци, седум лица...