Прв пат по долго време: Владата не го брани ребалансот пред медиумите

Новинарот на Алсат - М Горан Теменугов забележува дека по долго време еден министер за финансии не организира прес конференција за на неа јавно...

Нема да сееме пченица – ќе купуваме!

Сеидбата на пченицата во следната  сезона е доведена во прашање поради ниската откупна цена што достигна 7,5-8 денари, а не 10,5 денари, како што...

„АрцелорМиттал“ си оди од Скопје!?

Меѓународната компанија „АрцелорМиттал вчера објави дека добила обврзувачка понуда од „Либерти Хаус груп“ за купување на капацитетите Арцелор Митал Острава (Чешка), Арцелор Миттал Галац...

Македонија меѓу „топ 10-те“ со најмал ризик за „перење“ пари 

Според Базелскиот индекс за спречување на перење пари (ML/TF), Естонија се рангира на второ најниско место на глобално ниво според ризикот од перење пари...

Тепачка во Србија за ефтините пилиња во Лидл (ВИДЕО)

Ефтини пилиња и други производи беа причините за инциденти на раб на физичка пресметка откако утринава одеднаш во 16 спрски градови беа отворени продавници...

Романија ќе ги удвои пензиите до 2022 година

Романската влада планира да ги удвои пензиите на земјата до 2022 година. Предвидената шема подразбира 30 милијарди долари годишно за финансирање на пензискиот фонд...

Растот на економијата преполовен

Ништо од ветениот пораст на економијата од 3,2 отсто колку што се најавуваше за оваа година. Меѓународниот монетарен фонд во есенскиот извештај ги намали проекциите...

Македонија петта најмалку посетена земја во Европа лани

И покрај растот на бројот на странските туристи за 23,5 проценти во однос на годината пред тоа, Македонија лани била петта најмалку посетена земја...

Академик Гоце Петрески: Политичкиот систем со месеци дебатира за баналности

Не очекувам многу од сегашните визии на поттикнување на раст бидејќи сметам дека ќе продуцираат сметкодовствена иновативност, свртени се наназад, одржуваат и поддржуваат веќе...

ФЗОМ бара Албанец за раководител во Струмица

Фондот за здравство на Република Македонија, бара да вработи раководител на подрачна служба во Струмица, но тој мора да биде Албанец. Освен во Струмица, Албанци-раководители...

Последни вести

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...