Македонија со најниска просечна плата во регионот

Со просечна плата од 381,90 евра во октомври, Македонија е на последното место меѓу шесте републики на поранешна Југославија. Убедливо на врвот е Словенија со...

„Херитиџ“: Македонската економија најслободна во Југоисточна Европа

Македонија е лидер меѓу државите од Југоисточна Европа според индексот на економска слобода за 2018 година, објавен од американската фондација „Херитиџ“, според кој таа...

И по 10 години во ЕУ, минималецот во Бугарија е 261 евро

Најниската минимална плата од само 261 евра во јануари во Европската унија беше реализирана во Бугарија. Според најниските минимални плати следат Литванија со 400 евра...

Делчево како Ел Дорадо за жителите на Благоевград пред Велигден

Тоа што до пред десетина години беа бугарските погранични градови за Македонците, денес се македонските покрај источната граница за Бугарите, кои масовно доаѓаат на...

Македонија пред арбитражното тело на Светска банка за „Фени“

Рударската компанија „Кунико рисорсис“ со седиште во Амстердам ја даде Македонија на арбитража пред Меѓународен центар за решавање на инвестициски спорови (ИЦСИД), основан и дел...

Не ја сакаат Бугарија во Еврозоната

Во извештајот на Европската комисија се оценува дека Бугарија сé уште не е подготвена за членство во еврозоната. Земјата исполнува три економски критериуми, стабилност на...

За пратениците стан под кирија во Скопје или помалку „патарина“…(ВИДЕО)

Патните трошоци да се намалат за 20 проценти или пратениците да живеат во Скопје, под кирија додека одат на работа, се  измените за предлог-законот...

Македонските патлиџани ќе чекаат „виза“ од косовската влада

Остануваат повисоките царини за доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите, малините и грозјето, на кои отпаѓа најголем дел од македонскиот извоз на косовскиот пазар, е...

ТЕЦ Осломеј во опасност, не ги задоволува еко – стандардите на ЕУ

Кичевската термоцентрала Осломеј е една од балканските термоелектрани кои што не ги исполнуваат новите европски стандарди за загадување и нема да може да функционира...

Македонија преговара со 15 компании од автомобилската индустрија

Македонија преговара со 15 производители на автоделови за инвестиции во Македонија, објавиле македонски претставници за специјализираниот портал „Automotive News Europe“, кој објавува напис за...

Последни вести

Апасиев за Питу Гули, историјата и дебелогазовците

Професорот од Универзитет „Гоце Делчев“ од Штип, Димитар Апасиев, на својот профил на „Фејсбук“ ги поврза актуелностите околу референдумот за договорот Заев-Ципрас со настаните...

Шкендија го честеше Салцбург гол за победа и во Скопје (ВИДЕО)

Катастрофалната грешка на Стенио Жуниор, која ја казни Такуми Минамото во втората од четирите минути судиско надополнување, му донесе победа на Салцбург од 1:0...

Манџукиќ, кој дебитира со Македонија, повеќе нема да игра за Хрватска

Пред 11 години ја почна блескавата репрезентативна кариера против Македонија, а денеска 32-годишниот Марио Манџукиќ реши да се повлече од националниот тим на Хрватска,...

Шилегов ги „обвини“ временските услови за проблемот со комарците!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го откри виновникот за проблемот со наездата од комарци во главниот град летово - временските услови, односно врнежите и наглото...