Цената на нафтата и натаму паѓа, американските резерви се намалуваат

Цената на барел нафта на Њујоршката берза вчера се продаваше за 49 долари и 82 центи, што е одржување на многу ниското ниво кое,...

Косово со блокада за „Балканската царинска унија“ го урива планот на ЕУ

Косовските претставници со лобирање успеале да ја тргнат од агендата во Трст идејата за формирање на „Балканската царинска унија“ која што е дел од...

Цртеж на Трамп од Емпаер Стејт на аукција

Скицата на познатата зграда на Емпаер Стејт Билдинг нацртана пред повеќе од две децении во Њујорк од страна на сегашниот американски претседател Доналд Трамп...

Кралицата заработи 9 милиони долари од коњски трки

Кралицата Елизабета заработила 8,8 милиони долари од коњски трки, или попрецизно од коњите од нејзиното одгледување во последните три децении, сооштуваат од британската Федерација...

Сингапур успешен во борбата против сообраќајниот метеж

Во борбата против сообраќајниот метеж, Сингапур го ограничува бројот на автомобили на кои им е дозволено да се движат низ градот. Власитет бараат уплата...

Призма: Кои се партнерите на вицепремиерот Анѓушев од Белизе?

Балканската истражувачка мрежа БИРН истражува кој е основачот на фирмата „Макинвент“ која што е регистрирана  на островот - даночен рај Белизе, со кого новиот...

Македонија е најефтина земја во Европа

Најскапата земја во групата земји во која се членките на Европската Унија, члените на ЕФТА и земјите кандидати за членство е Швајцарија. Според истражувањето за...

Доделени Нобеловите награди за физика и медицина

Нобеловата награда за физика за 2017 година беше доделена оваа година за работа на набљудување на гравитациони бранови, соопштија во Кралската шведска академија на...

Романот „Во крајот на Сван“ продаден за половина милион евра

Реткото издание на романот „Во крајот на Сван“ од Марсел Пруст беше продадено на аукција за повеќе од половина милион евра, што е малку,...

Тајм: Македонија 10 најефтина земја за живеење

Македонија е десетта најевтина земја за живеење на листата што ја изготви американската консултантска куќа GoBankingRates, a ja објави Тајм магазинот. На листата се рангирани...

Последни вести

Вардар беше коректен, но секако загуби кај Зенит

Новиот петти пораз во исто толку кола во групата Л од Лига Евроа изнесува 2-1, а констатацијата за пристојното издание и резултат се должат...

Еден загинат во тежок судар со македонски автобус во Австрија

Еден загинат и двајца тешко повредени е билансот на тешката сообраќајна несреќа што се доцна синоќа во австриското гратче Шлирбах, 40 километри јужно од...

Тргнавме напред: Кошаркарите славеа во Словачка

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација победи на стартот од предквалификациите за Европското првенство. Попладнево во Попрад бевме подобри од Словачка со 74-66. Клучна за важниот...

Срамежливо почнаа прашања за здравјето на затворениот Темелко

„За Темелко се’ до оваа вест ништо не прочитав. Ако човекот е во толку лоша состојба, ова е тортура. Има ли потреба од садизам...