Инвеститор и од Македонија на тендерот за српскиот гигант РТБ Бор

Седум компании, меѓу кои и од Македонија, се меѓу потенцијалните инвеститори што пројавија интерес на тендерот за стратешки партнер на Рударско-топлничарски басен Бор во...

Украдената слика на Иван Ајвазовски повлечена од аукција

Сликата на познатиот руски сликар Иван Ајвазовски, украдена во Русија кон крајот на 70. години од минатиот век беше повлечена од аукција во Швајцарија,...

Осомничени и 300 лекари за мито во скандалот Новартис во Грција

Многу поовеќе од првичната проценка од 3 милијарди евра се чини дека е загуба во мега-скандалот поврзан со фармацевтската индустрија на Новартис кој предизвика...

Одисејата не заврши – Грција влезе во 4 програма за финансиска помош

Грција има малку за славење и покрај тоа што ја заврши третата програма за финансиска помош, бидејќи мерките на штедење ќе останат во земјата...

Македонија поважен трговски партнер за Бугарија од Русија

Македонија е вториот по големина партнер на Бугарија во поглед на извозот од државите надвор од Европска унија. Поголем удел во бугарскиот извоз од...

По „Брегзит“ работниците од ЕУ ги губат привилегиите во Велика Британија

Владата на Велика Британија постигна договор дека нема да има привелигиран третман за работниците кои доаѓаат од Европската унија по излегувањето на Велика Британија...

Грција трета по директни странски инвестиции во Македонија

Според странските директни инвестиции (СДИ) Грција е рангирана на високото трето место во Македонија. Документот што го објави Бирото за економски и трговски прашања покажува...

Македонија 61. во светот според иновациите

Македонија е на 61. место меѓу 127 земји според глобалниот индекс на иновациите, кој го одредува универзитетот Корнел од Њујорк во соработка со Светска...

Британците не сакаат земјоделски работи, тоа за нив го прават Бугари и Романци

Само 1 отсто од работниците во селското стопанство на Островот се Британци. Во моментов, најголемиот дел од нив се сезонски работници од Источна Европа,...

Македонија шеста одзади во Европа по БДП мерен со куповната моќ

Со бруто општествен производ (БДП) по жител мерен со паритетот на куповната моќ (ППП) од 16.000 долари, Македонија е 35. меѓу 40 европски земји,...

Последни вести

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...

Твит на денот: Пратениците што гласаа за самостојна Македонија не ги чуваше полиција

Гоце Егејчето е авторот на твитот на денот, во кој ги споредува гласањето на пратениците за осамостојување на Македонија во 1991 година и тоа...