Кривична против министер на ДУИ

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против актуелниот министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и неговиот претходник Лирим Шабани. Тие се сомничат за незаконска исплата на...

Ударот од Гевгелија во Грција ќе се амортизира со казина на островите

Економската и финансиска криза, но и казиното во Гевгелија, ги стопија приходите на грчките сопственици на коцкарници, па Министерството за финансии на Грција планира...

Откажувањето од „Јужен тек“ беше голема грешка, му порачаа на Радев во Москва

Бугарскиот претседател кој од вчера е во официјална посета на Руската федерација и во средбите со своите домаќини Владимир Путин и вчера со Дмитриј...

Македонските млади генијалци ќе учат од топ платформа на Microsoft

СТЕМ Академија започнува со воведување на светски признатите Microsoft едукативни платформи и програми за стекнување на СТЕМ вештини и знаење, базирани на Microsoft курикулуми и примена...

Грција постигна договор со Еврогрупата, ќе добие уште 15 милијарди евра помош

Со договор за грчкиот долг завршија тешките преговори на синoќешната 7 часовна средба на министрите за финансии од еврозоната во Луксембург. Последната транша од помошта...

„Трејдинг економикс“: БДП на Македонија годинава со пад од 2,2 отсто

Македонската економија во третиот квартал годинава забележа раст од 0,2 проценти, споредено со -1,8 отсто во вториот и 0 во првиот, па онлајн платформата „Трејдинг...

Одложени летови на „Визер“, другите компании полетуваат

Снегот денеска го запре редовниот сообраќај од скопскиот аеродром, каде што се одложени дел од летовите. Досега се одложени два лета на компанијата „Визер“, иако...

И Рим сака да ги протера дизелашите

Главниот град на Италија, еден од најзагадените европски градови, планира да ги забрани дизел автомобилите во центарот на градот до 2024 година, најави градоначалничката...

Доаѓа ерата на ветропарковите на отворено море

Фармите со ветерници на отворено море би можеле да произведат многу повеќе обновлива енергија од оние на копно, веројатно доволно за потребите на целиот...

Најинвентивната реклама на светот (видео)

Вистински филм сними компанијата Нивеа за еден од своите производи пред извесно време. Заплет како во најдобрите драми, стотина актери, драма, кулминација за Оскар....

Последни вести

Не треба да се нервираме со Каракачанов и Ковачев, вели Владо Поповски

Изјавите на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов дека ќе го оспори членството на Македонија во ЕУ и на европратеникот  Андреј Ковачев, дека...

Потерница по напаѓачот од Стразбур

Издадена е потерница за Шериф Шекат, кој во вторникот навечер во Стразбур уби две и рани 14 лица. Според Француската полиција 29 годишниот напаѓач е...

Седум загинати во тешка железничка несреќа во Турција (ГАЛЕРИЈА)

Тешка железничка несреќа се случи утринава во Анкара кога супербрз воз се судри со локомотива за маневри, соопштуваат новинските агенции. Според последни податоци, седум лица...

Градоначалникот шверцер со цигари пуштен од затвор поради добро однесување

Градоначалник на општина Ново Село Боро Стојчев, кој требаше да биде во затвор шест месеци поради шверц со цигари е пуштен порано на слобода...