Бугарски синдикат: Зарем со Македонија ќе се рамниме со платите?

Платите во Македонија беа искористени како репер на денешниот протест во организација на Конфедерацијата на независните синдикати на Бугарија (КНСБ) во центарот на Софија. „Според...

Кралицата заработи 9 милиони долари од коњски трки

Кралицата Елизабета заработила 8,8 милиони долари од коњски трки, или попрецизно од коњите од нејзиното одгледување во последните три децении, сооштуваат од британската Федерација...

Метеорит стар 4,5 милијарди години продаден на онлајн аукција за 16.000 евра

На онлајн аукциската куќа на „Катавики“ метеоритот „мунионист“ (Muonationalus) е означен како„најстариот познат метеорит во светот“.Метеорит тежи 26,5 килограми. Овој камен од универзумот бил пронајден...

Супер луксузната јахта на Порше (галерија)

Порше ќе изгради само седум супер-луксузни јахти од 35 метри, каде што богатите ќе можат да уживаат во големи тераси, џакузи, скари и џиновски...

Саудијците ќе градат мегалополис од 500 милијарди долари

Саудиска Арабија има намера да изгради мегаград во кој ќе инвестира 500 милијарди долари под покровителство на принцот Мохамед бин Салман. Тој треба да...

Милијардерот Самир Мане од Корча ќе го гради „Скопје 2017“

„Балфин груп“, во сопственост на албанскиот милијардер Самир Мане, објави инвестиција од 180 милиони евра во македонскиот главен град преку својата новоформирана компанија во...

На аукција се продава куќата на Елвис Присли

Повеќе предмети на познати личности, вклучувајќи го и домот од детството на Елвис Присли, фустанот на Мерилин Монро, радиото на Џон Кенеди и црната...

Алкалоид очекува зголемен приход за 8 % во 2017

фото: Алкалоид Македонскиот фармацевтски гигант Алкалоид очекува во 2017 година да ги зголеми приходите за 8 %. Ова во интервју за регионалниот магазин „Вести од Југоисточна...

На аукција дијамантот „Велики Мазарен“

Аукциската куќа „Кристи“ објави дека ќе го понуди легендарниот дијамант од 19 карати кој некогаш бил во сопственост на француски владетели, меѓу кои и...

Голем пад на Трамп на листата на најбогатите Американци

Американскиот претседател Доналд Трамп има пад од 92 места на листата на Форбс на најбогатите Американци во 2017 година, на 248.место, неговата нето вредност...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...