Инвеститор и од Македонија на тендерот за српскиот гигант РТБ Бор

Седум компании, меѓу кои и од Македонија, се меѓу потенцијалните инвеститори што пројавија интерес на тендерот за стратешки партнер на Рударско-топлничарски басен Бор во...

„Емирејтс“ ќе вработува кабински персонал од Македонија

Авиокомпанијата „Емирејтс“ од Обединети Арапски Емирати ќе ангажира нови членови на кабинскиот персонал од Македонија, стјуарди и стјуардеси, на отворениот ден закажан за 30...

Статус на денот

„Му честитам на Косово... со одлуките од последните неколку дена ќе добијат и патници на аеродромот и нови корисници на нивните банкарски услуги“. Ова е...

Турција „ги гаси“ социјалните мрежи – ја уривале лирата

Турското Министерство за внатрешни работи денеска објави дека презема неопходни правни мерки против изнесени ставови на социјалните медиуми во врска со девизниот курс на...

„Виз-ер“ укинува три линии од Македонија

Само една недела откако владата го поништи тендерот за доделување на финансиска поддршка за лансирање на нови дестинации,„Виз ер“ ја укина продажбата на билети...

Ако примате пари од “Вујче од Америка” сте сомнителен за УЈП

Консултантот Горан Рафајловски за Сител изјави дека со новите законски измени со кој Управата за јавни приходи ќе може...

Чкатроски: Ако се оданочат странските приливи СДСМ и ДУИ ќе добијат по 300 гласа...

Политичкиот аналитичар Даме Чкатроски предвидува драматично намалема поддршка од населението ако владата навистина ги контролира личните сметки на граѓаните и воведе данок на паричните...

Небиу: Одлуката за пристап на УЈП до сметките ќе погоди 100,000 граѓани

Во МК влегуваат околу 600 милиони УСД приватни дознаки од странство годишно. Околу 400 милиони влегуваат преку банки (3,8 % од БДП....

Македонија шеста одзади во Европа по БДП мерен со куповната моќ

Со бруто општествен производ (БДП) по жител мерен со паритетот на куповната моќ (ППП) од 16.000 долари, Македонија е 35. меѓу 40 европски земји,...

Скапуваат 5.000 тони сливи – нема откуп (ВИДЕО)

Речиси 5 илјади тони слива скапува на нивите во радовишко, регион кој е најголем производител на слива во државата. Според земјоделците кои вчера излегоа...

Последни вести

Најтажниот поздрав на еден ,,терорист” до својот покоен татко

Обвинетиот за тероризам во процесот за 27 април Богдан Илиевски вчера расплака многумина кои ги загубиле своите татковци или еден ден ќе ќе го...

По закана од бомба, евакуиран суд во Атина

Апелациониот суд во Атина беше евакуиран утринава по два анонимни телефонски повици кои предупредуваат за поставена бомба. Весникот „Елефтерос Типос“...

Година на опасно живеење за новинарите – 80 убиени…

Дури  80 новинари беа убиени оваа година,  348 биле затворени, а 60 се наоѓаат во заложништво, покажува извештајо на „Репортери без граници“.

СБ на ОН: САД и Британија „за“, Русија и Кина „против“ војската на Косово

Претставниците на САД и Британија во Советот за безбедност на ОН вчера  ја поддржаа трансформацијата на косовските безбедносни сили(КБС) во војска, додека за...