Македонци дел од криминал со „Биткоини“ во Бугарија вреден 3,2 милијарди евра

Во мај оваа година европските институции објавиле дека во заедничка операција со Центарот за спроведување на законите во Југоисточна европа (Southeast European Law Enforcement...

Македонија деветта одзади во Европа според просечната нето-плата

Според просечната нето-плата од 379 евра, Македонија се наоѓа на деветтото место одзади меѓу 51 земја во Европа, покажува истражувањето на аналитичкиот центар „Тексти“...

Хрватите ги намалуваат даноците за половни возила, дали би можеле и ние?

Хрватската влада на последната седница донесе пакет нови одлуки од кои највпечатлива е тааа за намалување на давачките при купување на користени, како што...

„Маркарт“ се фали со инвестицијата во Македонија

Германскиот производител на делови за автомобилската индустрија и на мехатроника „Маркарт“ преку претседателот на Бордот, Харалд Маркарт, изрази големо задоволство од резултатите годинава, посебно...

„Трејдинг економикс“: БДП на Македонија годинава со пад од 2,2 отсто

Македонската економија во третиот квартал годинава забележа раст од 0,2 проценти, споредено со -1,8 отсто во вториот и 0 во првиот, па онлајн платформата „Трејдинг...

Кога ќе биде укинат роамингот меѓу ЕУ и Западен Балкан

Марија Габриел, европски комесар задолжена за дигитални политики, ќе објави план за укинување на таксите за роаминг помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан...

Македонија на сивата листа на ЕУ на даночни раеви

Македонија се најде на сивата листа на даночни раеви од целиот свет што ја објави денеска Совет за економски и финансиски односи (ЕКОФИН), а...

Македонија ќе користи украински искуства за „чиста“ енергија

Достигнувањата на украинскиот пазар на „чиста енергија“ ќе бидат презентирани во Македонија во рамките на разговорите за идна соработка во областа на обновливата енергија. Претседателот...

Италијански „Либеро“: Македонија нов рај за одмор

Италијанскиот дневен весник „Либеро“ ја претстави Македонија на своите читатели како нов рај за одмор. „Одмор од соништата, само неколку часа лет од Италија, со...

Македонија би ја стигнала ЕУ за две децении со раст од 5 отсто годишно

Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, ќе ги стигне нивоата на приход во Европска унија за две децении ако бележи годишен раст од најмалку...

Последни вести

ЕУ-ОЦС: Македонија во ЕУ до 2035 година

Двата главни предуслови за влез во ЕУ, владеење на правото и пазарна економија ќе бидат се потешки за исполнување, смета во својата анализа Европската...

Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија!

Златко Хаџидедиќ, професор на Сараевска висока школа за наука и технологија, за српскиот весник „Политика“ тврди дека Велика Британија не се откажува од намерата...

Професор на Оксфорд бара прекин на преговорите со Грција

Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина бара професорот на престижниот универзитет Оксфорд Џејмс Петифер чие лично гледиште го пренесува ММДЧП. Пишува Џејмс...

Грција призна што правела на Идомени со бегалците – пишува Горан Момироски

- Турските власти го прават тоа што го правевме ние на границата со Скопје за време на мигрантската криза, само ги насочувавме мигрантите да...