Евростат: Македонија најевтина земја во Европа

Според индексот на цените на потрошувачките производи и на услугите, Македонија е најевтината држава во Европа, покажуваат резултатите на истражувањето на европската статистичка агенција...

Рама вети доизградба на автопатот „Арбери“ – Дебар 100 км поблиску до Јадран

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од пограничниот град Пешкопеја, во близина на македонската граница кај Дебар, го најави долгоочекуваното продолжување на изградбата на автопатот...

Од јужна Србија одат во Македонија и во Косово за поевтин бензин

Поевтините горива во Македонија и во Косово сè повеќе ги привлекуваат жителите на југот на Србија, посебно од општините Прешево, Бујановац и Врање, да...

„Името“ ги урива грчките берзи!?

Запрениот напредок во олеснување на долговите, неисплатените 1 милијарда евра финансиска  помош за спас, но и застојот во преговорите за името вчера резултираа со...

Макрон „ги тера“ САД од Г7 – Трамп ја кани Русија да се врати...

Доналд Трамп смета дека Русија треба да се врати на преговарачката маса на состанокот на Г7, без разлика дали тоа „им се допаѓа или...

Макрон до Трамп: Никој не е вечен, а Г7 може да стане Г6

Групата на седум најразвиени земји (Г7) е длабоко поделена поради „царинските“ напади на Доналд Трамп врз Европската унија и Канада. Американскиот претседател воведе големи арифи...

Инфлаторната спирала зеде замав во мај

Покрај за минорниот раст на бруто домашниот производ од 0,1 проценти во првото тримесечје годинава, Државниот завод за статистика денеска соопшти и за засилувањето...

Во првите три месеци БДП „скокна“ за 0,1 проценти

Бруто домашниот производ во првиот квартал на 2018 година забележа стапка на раст од 0,1 отсто, објави Државниот завод за статистика. Резултатите се слични со...

Албанија на Грција ќе ѝ отстапи дел од море

На повидок е потпишување меѓудржавен договор со кој Грција ќе ги прошири своите територијални води на 12 милји околу островот Крф во Јонското Море,...

Реакција од ГСОЛ: Тужбата од „Кунико“ за ФЕНИ е оркестиран напад против вистината

„Злонамерната и клеветничка тужба пред холандските судови е оркестриран напад да се дефокусира јавното мислење и извртување на вистината“, се вели во реакцијата на...

Последни вести

Додека СДСМ и ДУИ му предвидуваат пуч, Мицкоски добива важна поддршка

Додека високи претставници на СДСМ и ДУИ брифираат за раскол во раководството на опозицијата лидерот на ВМРО - ДПМНЕ добил значајна внатрепартиска поддршка од...

Горбачов: Знаат ли САД што прават?

Американскиот претседател најави еднострано раскинување на Договорот за уништување и забрана за производство на проектили со краток и среден дострел (INF), и ја обвинија...

Мукоски налета на врата што не може да ја отвори (ВИДЕО)

Пратеникот на опозицијата Крсто Мукоски кој е под истрага за отварање на собраниските врати на 27 април конечно се соочи со врата што не...

Исмајлоска – Старова: Ако владата ги исполни 4-те барања ќе гласам за промена на...

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни измени, а најголема поддршка...