Бојко Борисов: Нашите бебиња не се Абориџини!

„Кој е тој паметен човек во ЕУ кој одлучил дека бебињата во Бугарија преферираат палмино масло во млекото?“, запршал бугарскиот премиер Бојко Борисов, во...

Заев негира дека фирма на негов брат е ангажирана во РЕК Битола (ВИДЕО)

По  вчерашното обвинување од првиот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски дека фирма на брат на Зоран Заев била ангажирана во РЕК Битола, денес одговори...

Албанија е пералница за пари, забележува Стејт департментот

„Перење пари“, раст на трговија со дрога и економскиот криминал, голема корупција и слаби институции се некои од забелешките за Албанија во извештајот за...

Се чекаат 8 компании да инвестираат во Македонија

„За 10 месеци потпишавме 10 договори со странски инвеститори, а дополнителни осум компании донесоа одлука преговарачките тимови за инвестирање во Македонија и ја чекаат...

Венеција сака туристи, ама не многу

Венеција постави привремени „порти“ за да ги одврати туристите кои во огромен број доаѓаат во градот, информира АП. Мерката ќе биде во сила за време...

Македонија 13. меѓу 19 земји по привлечност за германски инвестиции

Македонија се најде на 13. место меѓу 19 земји според привлечноста за инвестирање кај бизнисмените од Германија, покажуваат резултатите од 13. анкета на Германска...

Македонците ја спасуваат туристичката сезона во Хрватска

Сезонски работници и од Македонија ќе ги пополнуваат сè уште слободните 20.000 работни места на хрватското крајбрежје во претстојната туристичка сезона, во која најмладата...

400.000 Руси имаат „втор дом“ во Бугарија

Русија е главен стратешки партнер на Бугарија во областа на туризмот. Интересот за Бугарија како најпосакувана туристичка дестинација има постојано ниво во последниве години,...

Братучед на Заев е лиценциран производител на канабис

„Точно е дека мојот прв братучед Трајче Заев ја купи оранжеријата на фирмата ‘Мам’ за да произведува канабис“, потврди денеска во одговор на пратеничко...

Стопанска банка а.д. Битола ни годинава нема да подели дивиденда

Стопанска банка а.д. Битола соопшти дека нема да дистрибуира дивиденда за 2017 година, откако не го стори тоа ни за 2016 година. Банката ќе зачува...

Последни вести

Проф. Даскаловски: Македонија доби коалиција од најголемите криминалци

Конечно формирана коалиција меѓу најголемите криминалци во Македонија, пишува професорот Жидас Даскаловски на Твитер. Според Даскаловски во оваа коалиција влегуваат Али Ахмети наречен Дуинг Бизнис,...

ВМРО-ДПМНЕ честиташе нова коалиција на власт меѓу Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков

Потпретседателот на ВМРО - ДПМНЕ Александар Николовски по седницата на Централниот комитет на партијата изјави дека вечерва опозицијата одржала историска седница на која раскрстила...

Покрај Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ го исклучи и Никола Тодоров

Партиски извори од опозициската најголема партија потврдуваат дека Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и началник на УБК и Никола Тодоров...

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...