Руски гас преку „Турски тек“ ќе влезе во Бугарија и во ЕУ

Бојко Борисов и Владимир Путин се согласија да го продолжат гасоводот „Турски тек“ низ Бугарија, соопштија двајцата претседатели на заедничката прес-конференција во Москва. „Турски тек“...

БАН: Бугарија нема да ја стигне Европа ни за 15 години

Не треба да се размислува стопански развој кој ќе го достигне просечното европско ниво во наредните 15 години, прогнозира Виктор Јоцов од Институтот за...

Твит на денот за горивата: Подзапрете го „животот“, сакам да се симнам

Најновото поскапување на горивата во Македонија предизвика бурни реакции и на социјалната мрежа „Твитер“, од кои се издвојуваат две. „+2 денари за #бензините! Подзастанете го...

Од полноќ „дизелот“ 65 денари, „суперот“ 75,5

Цените на бензините и на дизал горивото од полноќ ќе бидат повисоки за два денара. Ова е резултат на последната одлука на Регулаторната комисија за...

Еврозоната ја одложи финансиската помош за Грција

Министрите за финансии на земјите членки на Еврозоната не донесоа одлука за исплата на последната транша од пакетот помош за Грција. По завршување на...

Украински „Метинвест“ сака да ја купи скопската фабрика на „Арцелормитал“

Украинската компанија за челик „Метинвест“ сака да поднесе понуди за купување три фабрики од најголемата светска компанија за челик „Арцелормитал“, а според извештаите, станува...

Не ја сакаат Бугарија во Еврозоната

Во извештајот на Европската комисија се оценува дека Бугарија сé уште не е подготвена за членство во еврозоната. Земјата исполнува три економски критериуми, стабилност на...

Откажувањето од „Јужен тек“ беше голема грешка, му порачаа на Радев во Москва

Бугарскиот претседател кој од вчера е во официјална посета на Руската федерација и во средбите со своите домаќини Владимир Путин и вчера со Дмитриј...

„Замаглена“ биографија за вработување во КХВ на сестрата на Катица Јанева

Собранието вчера не ја изгласа за заменик-претседателка на Комисијата за Хартии од вредност Лиле Делиџакова која е сестра на Специјалната јавна обвинителка затоа...

И Албанија со повисока просечна нето плата од Македонија!

Македонија има најниска просечна нето плата на Балканот, откако и Албанија ја престигна, покажува студијата на српскиот истражувачки институт „Демостат“, базирана на податоците на...

Последни вести

Би Би Си за Преспанскиот договор: Личеше на свадба, еден учесник си го смени...

Новинарот на Би Би Си Гај де Лони опишувајќи ја ситуацијата во грчкото село Нивици каде што вчера беше потпишан договорот за името меѓу...

Приведениот новинар пуштен, има повреди на потколениците (ГАЛЕРИЈА)

Новинарот на порталот Инфомакс.мк Борислав Стоилковиќ кој беше приведен вчера за време на простестите против промена на името и договорот со Грција десетина минути...

Проф. Силјановска Давкова: Венецијанската комисија да даде Аmicus curie brief за договорот со...

Предлагам, Владата на Република Македонија, пред да го достави Договорот до Собранието, да побара пријателско мислење(amicus curie brief) од Венецијанската комисија. Предлогот...

И актерката Арна Шијак повредена, примена во ургентниот центар

Актерката Арна Шијак е примена вечерва во ургентниот центар во Скопје откако била повредена во вечерашните протести против договорот за името, информираат за expres.mk...