Во пензија една година подоцна!? (ВИДЕО)

Бизнис заедницата ќе преговара со синдикатите за минимално зголемување од 1 година на старосната граница за пензионирање. Моментно старосната граница за пензионирање е 62 за...

Секој 4 вработен во Бугарија сака да замине на Запад

Речиси секое четврто вработено лице во Бугарија размислува да побара работа во странство. Меѓу оние 1,6 милиони кои сакаат да заминат во странство не се...

Путин: ЕУ да не покаже слабост како Бугарија!

Рускиот претседател Владимир Путин не би сакал Европа да покаже слабост и да не може да го заштити своето учество во проектот за гасоводот...

Укинат возот Белград-Скопје-Солун

И покрај напорите од македонска страна да се премисли Српската железница да не ја укинува оваа линија, возовите од вчера, па до 15 јуни...

Од Скопје за Атина одново со авион

Од 1 ноември грчкиот авиопревозник „Еџиан Ерлајнс“ ќе почне со летови меѓу Атина и Скопје. Авионската врска беше прекината поради името на скопскиот аеродром во...

Бешлиев: Ако влеземе во ЕУ, Русите нема да престанат да купуваат наше овошје и...

Русите го знаат квалитетот на македонското овошје и зеленчук и нема најава дека по членство на Македонија во ЕУ ќе има пречки за пласман...

Бизнисот од Северозападна Македонија е за „северна“ Македонија

Вицепремиерот Бујар Османи на денешната средба со стопанственици од северозападна Македонија пораќа дена одлуката на 30 септември ќе биде драматично позитивна или драматично негативна...

За 8 месеци реализирани 1/4 капитални инвестиции

За осум месеци од годинава не е остварена ниту четвртина од планираните капитални проекти. Диосега се реализирани 23,3 проценти или 90 од планираните речиси...

По „Брегзит“ работниците од ЕУ ги губат привилегиите во Велика Британија

Владата на Велика Британија постигна договор дека нема да има привелигиран третман за работниците кои доаѓаат од Европската унија по излегувањето на Велика Британија...

Македонија близу просекот во ЕУ за струја од обновливи извори

Со една четвртина, поточно 24,1 проценти, од произведената електрична енергија од обновливи извори, Македонија е блиску до просекот во Европска унија од 29,6 отсто,...

Последни вести

Покрај Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ го исклучи и Никола Тодоров

Партиски извори од опозициската најголема партија потврдуваат дека Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и началник на УБК и Никола Тодоров...

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...