За денар поскапуваат бензините, дизелот за пола денар

Регулаторната комисија донесе одлука од вечер на полноќ да има нова цена на бензините. ППоскувањето е „минимално“: Веќе од утре литар евросупер БС-95 ќе чини...

Македонски феферони повлечени од пазарот во БиХ

Од пазарот во Босна и Херцеговина се повлекуваат феферони од македонскиот производител „ДИМ комерц“ од Валандово, благи и лути, во тегли од по 370...

Амбасадорот Ѓорчев го поддржа Борисов за нуклеарката „Белене“

Македонскиот амбасадор во Софија, Марјан Ѓорчев, позитивно се изјасни за идејата на бугарскиот премиер Бојко Борисов за доизградбата на нуклеарката „Белене“ како заеднички балкански...

Македонците уриваат рекорди во Грција

И покрај политичките тензии околу името Македонците продолжуваат да ги уриваат рекордите во бројот на туристи кои што својот летен одмор или пократки престои...

Цртеж на Трамп од Емпаер Стејт на аукција

Скицата на познатата зграда на Емпаер Стејт Билдинг нацртана пред повеќе од две децении во Њујорк од страна на сегашниот американски претседател Доналд Трамп...

Македонија со поголема покриеност на увозот со извоз од Хрватска

Според анализата на турската новинска агенција Анадолија, Македонија е на третото место меѓу земјите од поранешна Југославија во однос на надворешно трговската размена, односно...

Грција постигна договор со Еврогрупата, ќе добие уште 15 милијарди евра помош

Со договор за грчкиот долг завршија тешките преговори на синoќешната 7 часовна средба на министрите за финансии од еврозоната во Луксембург. Последната транша од помошта...

Се крчка нова цена на струјата

Енергетските компании  ги подготвија  пресметките за трошоците ки ги имале годинава. Сега  регулаторната комисија за енергетика треба да реши дали ќе има корекција на...

Германија (ќе) ги моли САД да ја ослободат од санкциите против Русија

Германските власти  имаат намера да побараат од САД да ги ослободи германските компании од учество во санкциите против Русија, пишува американскиот „Волстрит џурнал“, повикувајќи...

Еврозоната ја одложи финансиската помош за Грција

Министрите за финансии на земјите членки на Еврозоната не донесоа одлука за исплата на последната транша од пакетот помош за Грција. По завршување на...

Последни вести

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ го вознемири кампот против Преспанскиот договор

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако...

Дебакл на судијката Цаца – Николовска во дуелот со проф. Апасиев (ВИДЕО)

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување на „Само вистина“ на телевизија Канал 5 доживеа тежок професионален пораз во соочувањето со професорот Димитар Апасиев. Темата...

Инцидент на собир од кампањата на СДСМ во Аеродром (ВИДЕО)

Инцидент на референдумската кампања на која премиерот Зоран Заев и останатите членови на Владата ги убедуваат граѓаните да гласаат „ЗА“ договорот со Грција, и...

Драма во скопската ЗОО, алигатор во пубертет ,,бркан” пред посетители

Иако и предходно бил предупреден директорот на скопската зоолошка градина не ја поправил ниската ограда по што еден од двата крокодили избегале од своето...