Летната понуда во Западна Мекедонија проширена со плажа во Дебар (видео)

Тоа што мештаните и луѓето што потекнуваат од Дебарскиот крај го знаат, и што функционира веќе неколку години, беше предмет на одлична разработка, низ...

Земјоделците ќе почекаат за субвенции

Согласно деловникот на Уставниот суд, Министерството за финансии се уште нема законско право да ги исплаќа субвенциите до носење на конечна одлука од страна...

Најбогатиот Албанец ќе изгради мини-град на Скопски саем

Голем трговски центар, 1.400 станови и четири кули со канцеларии се само дел од проектот тежок 300 милиони евра што ќе почне да се...

Русија нема да купува јаболка, туку – садници

Русија е најголемиот увозник на јаболка во светот, бидејќи локалните сорти полесно да се расипуваат од оние кои растат во Европа или Кина,а  и...

Македонија би ја стигнала ЕУ за две децении со раст од 5 отсто годишно

Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, ќе ги стигне нивоата на приход во Европска унија за две децении ако бележи годишен раст од најмалку...

Украдената слика на Иван Ајвазовски повлечена од аукција

Сликата на познатиот руски сликар Иван Ајвазовски, украдена во Русија кон крајот на 70. години од минатиот век беше повлечена од аукција во Швајцарија,...

Светска банка ја намали прогнозата за растот на македонскиот БДП

Светска банка изврши корекција на своето предвидување за растот на македонската економисија во 2018 година, намалувајќи ја прогнозата од 3,3 проценти од проектираните 3,2...

„Трејдинг економикс“: БДП на Македонија годинава со пад од 2,2 отсто

Македонската економија во третиот квартал годинава забележа раст од 0,2 проценти, споредено со -1,8 отсто во вториот и 0 во првиот, па онлајн платформата „Трејдинг...

За шест земји од Западен Балкан 1,6 милиони евра, за Грција  милијарди

Портпаролот на Сојузното Министерство за надворешни работи на Германија вчера, 13 декември, изјави дека во план е зголемување на поддршката за Инвестициската рамка за...

Македонија 13. меѓу 19 земји по привлечност за германски инвестиции

Македонија се најде на 13. место меѓу 19 земји според привлечноста за инвестирање кај бизнисмените од Германија, покажуваат резултатите од 13. анкета на Германска...

Последни вести

Масовен протест против „Северна Македонија“ во Солун

Грците ма северот од земјата, односно во регионот на грчка „Македонија“, и вечерва, со голем протест во Солун го изразуваат незадоволството од договорот Ципрас-Заев. Тие...

Стан во „мираз“ за Бутарис од македонски бизнисмен и советник на Заев?!

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис доби „мираз“ од близок соработник на македонскиот премиер Зоран Заев во вид на стан од 170 квадратни метри, објави грчкиот...

„Македонски вирус“: Од Украина барање Русија да си го смени името!

По примерот со името на државата Македонија оспорено од Грција, украинската писателка за деца Лариса Ницој предлага и Русија да си го смени името...

“Трето полувреме” бил “глуп филм снимен од будала”

Се вжештува судирот меѓу јавните личности што имаат различни ставови за договорот со Грција за името. Откако режисерот Дарко Митревски порача дека за Македонија е...