Проф. Стојков: Прво трошоците, потоа даноците

Во својата елаборација насловена „Збогум на рамниот данок“ професорот Александар Стојков вели дека со новите мерки на Владата се дестимулираат даночните обврзници да ги...

Делчево како Ел Дорадо за жителите на Благоевград пред Велигден

Тоа што до пред десетина години беа бугарските погранични градови за Македонците, денес се македонските покрај источната граница за Бугарите, кои масовно доаѓаат на...

Борисов ќе ги чести пензионерите по 20 евра за Велигден

Над 1.2 милиони најсиромашни пензионери со пензии под границата на сиромаштија ќе добијат по 40 лева (20 евра) додаток за Велигден, одлучи денеска бугарската...

Македонските земјоделци стравуваат од руски санкции

Можноста од воведување економско ембарго за Македонија како одговор на одлуката за протерување руски дипломат од земјава внесе немир меѓу земјоделците, со оглед на...

Колку чини животот на Балканот?

Најскапите земји во регионот се Словенија и Хрватска, додека Косово е меѓу десетте најевтини места за живеење во светот, покажува ранг-листата на MoveHub, специјализирана...

Владата го стопираше Казандол (ВИДЕО)

Договорот за концесија на локалитетот Казандол кој се наоѓа во близина на општините Валандово, Богданци и Дојран е раскинат откако концесионерот не ја исполни...

Помало производството на струја во јануари

Бруто-производството на електрична енергија во Македонија опадна за 29,4 проценти на 510,025 MWh во јануари, покажуваат прелиминарните податоци. Најголем дел од бруто домашното производство на...

Брат Љубе советник за странски инвестиции на Заев

Љубе Бошкоски, лидерот на Обединети за Македонија, според извори од неговата партија вчера добил понуда од премиерот Зоран Заев да му биде советник за...

Србија со најмногу злато во регионот, Македонија на второ место

Според најновата листа на Светскиот совет за злато, (World Gold Council), најголемите златни резерви во светот с’е уште имаат САД. Со 8.133,5 тони, тие...

САД и Русија остануваат најголеми извозници на оружје во светот

Соединетите американски држави ја зајакнаа својата позиција како водечки извозник на оружје во светот во изминатите пет години, обезбедувајќи околу една третина од светските...

Последни вести

„Белиот стап“ на фреска од 14 век!

Светот денеска, 15 октомври го одбележува како меѓународен ден на Белиот стап, формално востановен во 1964 година и инициран од повеќе американски здруженија за...

“Ариведерчи, Меркел, Шулц и Јункер”, порача италијанскиот МВР Салвини

Резултатот од локалните избори во германската провинција Баварија покажува дека „стариот систем“ е отфрлен во Европа, напиша на „Твитер“ министерот за внатрешни работи и...

Каменос: Ципрас знае за „планот Б“, но не го одобрува

Министерот за одбрана, Панос Каменос, вели дека грчкиот премиер знаел за „планот Б“ доколку пропадне преспанскиот договор, што тој го претставил во Вашингтон минатата...

Авион падна меѓу луѓе во Германија

Три лица загинаа, а неколку беа повредени откако мал авион падна во германскиот град Фулда, објави Ројтерс. Малата „Цесна“ падна врз толпа  луѓе на аеродромот...