Трговската војна меѓу САД и Кина ќе трае децении

Џек Ма, коосновач на кинескиот гигант „Алибаба“, предупреди денеска дека светот мора да се подготви за дваесетгодишната војна меѓу Кина и САД. Економската ситуација не...

Кариера и личен развој: Кој е клучот за сопствениот развој?

Пишува: Катерина Златановска Попова Сертифициран советник за кариерен развој katerina.zp@expres.com.mk Новата рубрика во рамките на Експрес.мк има за цел на своите читатели да им понуди содржини од...

Од мај 2019 нови банкноти од 100 и 200 евра

Новите банкноти од 100 евра и 200 евра, кои ќе бидат лансирани на 28 мај 2019 година, вчера беа презентирани од Европската централна банка...

Преполовен македонскиот земјоделски извоз во Русија

Извозот на македонски земјоделски производи во Русија е значително намален. Извозот на зеленчук е преполовен, а пласманот на македонското овошје е намален 25% во...

Албански банди го преземаат нарко-бизнисот во Британија

Албанскaта нарко-мрежа постепено ја проширува својата активност во Велика Британија, заземајќи го местото на домашните и на странските ривали. Весникот „Сан“ пишува дека албанските организирани...

LACALUT натпревар: Најди „Чудовишта на твојот заб“ и освои награда

Новитет од НАТУСАНА Македонија LACALUT натпревар: Разоткриј ги „Чудовиштата на твојот заб“ и освои годишна залиха производи за целото семејство Колку знаете за плакот што се...

Прогресивниот данок ќе ја дотепа економијата, тврди бизнис заедницата

За да имаат позитивен ефект, на реформите во даночниот систем им се потребни уште многу анализи, усогласувања и многу повеќе време за деловната заедница...

Бутарис предлага европско работно време за солунските продавници

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис предлага промена во работното време на продавниците во Солун, според европските стандарди. Тој е загрижен и како што соопшти на...

Митови и вистини за професијата контролор на летање од перспектива на еден од поискусните...

Јовица Јовановски, контролор на летање со 20 годишно искуство во Македонија и во Швајцарија. И на двете работни места работи како инструктор по контрола...

Во Грција се бара истрага за 4,8 милиони евра што ги добил вицепремиерот Анѓушев

Опозициските партии во Грција во парламентот бараат од владата на Ципрас да објасни како и зошто најголемата грчка корпорација за промет со...

Последни вести

Покрај Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ го исклучи и Никола Тодоров

Партиски извори од опозициската најголема партија потврдуваат дека Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и началник на УБК и Никола Тодоров...

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...