Рекорден сообраќај на скопскиот аеродром, раст од 28 отсто во јуни

„Меѓународен аеродром Скопје“ регистрира 193.007 патници во јуни, што претставува раст од 27,9 проценти во однос на истиот месец минатата година. Во првата половина од...

Анѓушев доби државен тендер за неговата „Брако“

Фирмата „Брако“ од Велес, каде косопственик е вицепремиерот Кочо Анѓушев доби тендер од државата, објави Алсат М. За речиси 37 илјади евра компанијата треба да испорача...

Косово ги укина високите царини за македонските производи

Владата на Косово на денешната седница ја ја укина одлуката за зголемените царини за увоз на земјоделски производи, воведени на 18 јули. Министерот за економија...

Стејт департмент: Поради корупција во Албанија, тешко се води бизнис

Во својот извештај за инвестициската клима во Албанија за 2018 година, американскиот Стејт департмент, изразува загриженост во врска со корупцијата и нетранспарентноста на тендерите. Албанија...

Поевтинува парното: 7,5 односно 31 денари помалку на сметка од 1.000 денари

Граѓаните на Скопје од 1 август ќе добијат „потенки“’ сметки за користење на топлинска енергија. Цената за дистирбуција за потршувачите на БЕГ се намалува 3,1...

Косово во вторник ќе одлучи дали ги сака македонските домати и пиперки!?

На следната седница на косовската влада закажана за вторник се очекува да биде повлечена одлуката за зголемените царини за увоз на македонските производи. Косово пред...

Грант од 45.000 евра за иновација – „ќерамички садови за трпеза“

Во низата понудени иновативни решенија за кои, преку Фондот за иновативна технологија (ФИТР), се доделувале грантови за проекти како „Изработка на нови модни колекции“...

Македонските патлиџани ќе чекаат „виза“ од косовската влада

Остануваат повисоките царини за доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите, малините и грозјето, на кои отпаѓа најголем дел од македонскиот извоз на косовскиот пазар, е...

Турција се врти кон БРИКС!?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави соработка на Турција со земјите од групата БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка), пренесоа агенциите. Ердоган, кој...

Економијата во „слободан пад“

Капиталните инвестиции во земјава целосно потфрлија – за шест месеци државата потрошила само 16.6 отсто од средствата планирани за инфраструктурни проекти за годинава. Најновиот извештај...

Последни вести

Апасиев за Питу Гули, историјата и дебелогазовците

Професорот од Универзитет „Гоце Делчев“ од Штип, Димитар Апасиев, на својот профил на „Фејсбук“ ги поврза актуелностите околу референдумот за договорот Заев-Ципрас со настаните...

Шкендија го честеше Салцбург гол за победа и во Скопје (ВИДЕО)

Катастрофалната грешка на Стенио Жуниор, која ја казни Такуми Минамото во втората од четирите минути судиско надополнување, му донесе победа на Салцбург од 1:0...

Манџукиќ, кој дебитира со Македонија, повеќе нема да игра за Хрватска

Пред 11 години ја почна блескавата репрезентативна кариера против Македонија, а денеска 32-годишниот Марио Манџукиќ реши да се повлече од националниот тим на Хрватска,...

Шилегов ги „обвини“ временските услови за проблемот со комарците!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го откри виновникот за проблемот со наездата од комарци во главниот град летово - временските услови, односно врнежите и наглото...