Градежна безбедност рамна на нула (видео)

Работници во студентскиот дом фрлаат шут од највисоките катови а граѓани на Карпош бараат градоначалникот Стефан Богоев да го обезбеди објектот откако некои од...

Заев се пофали со „Фич“, сега сме ББ+

Премиерот Зоран Заев се пофали со подобрен статус на македонската економија, што се гледа од промената на рејтингот од негативен во позитивен, објавен од...

Драма на “Александар Велики”, авионот од Берлин пренасочен кон Приштина

Авион на компанијата Визер вечерва околу 18 часот не успеал да слета во Скопје поради силен ветер на аеродромот Александар Велики. Пилотот на авионот кој...

„Херитиџ“: Македонската економија најслободна во Југоисточна Европа

Македонија е лидер меѓу државите од Југоисточна Европа според индексот на економска слобода за 2018 година, објавен од американската фондација „Херитиџ“, според кој таа...

Бугарија ќе ја подучува Македонија за претпристапните фондови на ЕУ

Бугарија ќе ги сподели своите искуства со апсорпцијата на парите од Европска унија со земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија. Ова е една...

„Ван Хол“ гради фабрика за автобуси во САД слична на таа во Македонија

Белгискиот производител на автобуси „Ван Хол“ гради фабрика за автобуси во Тенеси, САД, која ќе произведува само автобуси за јавен превоз. „Ван Хол“ веќе долго...

Нови инвестиции за развој на пограничниот регион меѓу Бугарија и Македонија

Уште 7 милиони евра ќе бидат инвестирани од бугарското Министерство за регионален развој и урбанизам за развој на пограничниот регион меѓу Бугарија и Македонија...

Македонија и Турција го обновија договорот за слободна трговија

Македонскиот министер за економија Крешник Бектеши и неговиот турски колега и домаќин Нихат Зејбекчи ја потпишаа одлуката на заедничкиот комитет за продолжување на Договорот...

Трговската размена на Македонија и Бугарија е 300 милиони евра

Над 600 милиони лева (околу 300 милиони евра) е годишната трговска размена помеѓу Бугарија и Макдонија, пишува денешен „24часа.бг. Само за девет месеци од 2017 година...

Македонија меѓу 11 земји со најмногу работници на црно во Германија

Македонија е меѓу 11 земји што се главен извор на работници на црно во Германија, покрај Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија,...

Последни вести

Студентка до проф. Мухиќ: Срам да ви е, се надевам ќе имате доволно пари

- Срам да ви е, и ако ви е треба да ви е, а ако не ви е, срам да ви е што ни...

Левица бара поништување на Преспански договор, најавува протести

Безусловно суспендирање на противуставната и илегална владина иницијатива за промена на Уставот на РМ и поништување на отфрлениот Преспански договор; Итно распуштање на парламентот и закажување на предвремени...

Еди Рама не ги брише коментарите на Твитер за “Илирида”

Два дена откако албанскиот премиер Еди Рама го честиташе роденденот на Република Северна Македонија на неговиот Твитер профил се уште не се избришани коментарите...

Пратеници кои гласаа „за“ уставни измени добија полициска заштита

Некои пратеници кои гласаа за иницијативата за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита од полицијата поради закани по нивната безбедност. Под полициска...