Депонијата „Дрисла“ казнета со 8.500 евра – гореле медицински отпад без мерка

Поради регистрирано пречекорување на дозволените граници за горење на медицинси отпад, поведена е прекршочна постапка и ограничување на работата на депонија „Дрисла“. Како што информираше...

Само Албанија со помала куповна моќ од Македонија во Европа

Македонските граѓани имаат поголема куповна моќ само од државјаните на Албанија, покажуваат податоците за 2016 година на Евростат, кој обработи параметри од 28 земји-членки...

Извозот од слободните зони во 2017 година надмина две милијарди евра

Дирекција за технолошки индустриски развојни зони (ТИДЗ) се пофали дека извозот на компаниите од зоните во Македонија минатата година ја надминал границата од две...

Македонија четврта во светот според невработеноста кај младите

Според стапката на невработеност на млади лица од 53,9 проценти, Македонија се наоѓа на четвртото место во светот меѓу 135 земји опфатени со рангирањето. Неприкосновено...

Скопје трет најевтин град за странци во светот

Анализирајќи ги трошоците за живот на странските државјани, консултантската фирма „Мерсер“ го позиционира Скопје на третото место меѓу најевтините градови за странци во светот. Пред...

Нов гасовод ќе минува во соседството, Македонија не ја есапат

Транс јадранскиот гасовод ТАП (Trans Adriatic Pipeline TAP) објави податоци за напредокот на работите до крајот на 2017 година во кои се наведуваат пробини...

Најбогатите во светот годинава заработија уште илјада милијарди

Најбогатите луѓе на планетата станаа побогати за уште илјада милијарди во 2017 година, четири пати повеќе отколку лани, а најбогатите 500 луѓе на светот го...

Македонија со најниска просечна плата во регионот

Со просечна плата од 381,90 евра во октомври, Македонија е на последното место меѓу шесте републики на поранешна Југославија. Убедливо на врвот е Словенија со...

Македонија со поголема покриеност на увозот со извоз од Хрватска

Според анализата на турската новинска агенција Анадолија, Македонија е на третото место меѓу земјите од поранешна Југославија во однос на надворешно трговската размена, односно...

„Титова“ вотка ја освојува Америка

Aмериканска награда продавач на годината, која се доделува за „инвентивни“ стратегии како да се стигне до потрошувачите, за 2017 ја доби вотката со име...

Последни вести

Ахмет: Кој се опарил овде ако Грција имала таен фонд за Македонија

- Ако Грција користела тајни фондови во преговорите за името основното прашање кое се наметнува е дали некој од Македонија се офајдил од овие...

Транскрипт од седницата на која Коѕиас дал оставка

Коѕиас ја напуштил владата на Ципрас откако со вицепремиерот и министер за одбрана Каменос се судриле кога да се гласа за Преспанскиот договор. Додека Каменос...

Заев му раскажал на Ципрас за ситуацијата во Собранието

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврди портпаролот на грчката Влада и...

„Заборавете на 2025 како датум за пристапување во ЕУ“

Извршниот директор на Европскиот фонд за Балканот, Хедвиг Морваи, вели дека 2025 треба да се заборави како датум за влегување на Западен Балкан во...