Кралицата заработи 9 милиони долари од коњски трки

Кралицата Елизабета заработила 8,8 милиони долари од коњски трки, или попрецизно од коњите од нејзиното одгледување во последните три децении, сооштуваат од британската Федерација...

Метеорит стар 4,5 милијарди години продаден на онлајн аукција за 16.000 евра

На онлајн аукциската куќа на „Катавики“ метеоритот „мунионист“ (Muonationalus) е означен како„најстариот познат метеорит во светот“.Метеорит тежи 26,5 килограми. Овој камен од универзумот бил пронајден...

Супер луксузната јахта на Порше (галерија)

Порше ќе изгради само седум супер-луксузни јахти од 35 метри, каде што богатите ќе можат да уживаат во големи тераси, џакузи, скари и џиновски...

Саудијците ќе градат мегалополис од 500 милијарди долари

Саудиска Арабија има намера да изгради мегаград во кој ќе инвестира 500 милијарди долари под покровителство на принцот Мохамед бин Салман. Тој треба да...

Милијардерот Самир Мане од Корча ќе го гради „Скопје 2017“

„Балфин груп“, во сопственост на албанскиот милијардер Самир Мане, објави инвестиција од 180 милиони евра во македонскиот главен град преку својата новоформирана компанија во...

На аукција се продава куќата на Елвис Присли

Повеќе предмети на познати личности, вклучувајќи го и домот од детството на Елвис Присли, фустанот на Мерилин Монро, радиото на Џон Кенеди и црната...

Алкалоид очекува зголемен приход за 8 % во 2017

фото: Алкалоид Македонскиот фармацевтски гигант Алкалоид очекува во 2017 година да ги зголеми приходите за 8 %. Ова во интервју за регионалниот магазин „Вести од Југоисточна...

На аукција дијамантот „Велики Мазарен“

Аукциската куќа „Кристи“ објави дека ќе го понуди легендарниот дијамант од 19 карати кој некогаш бил во сопственост на француски владетели, меѓу кои и...

Голем пад на Трамп на листата на најбогатите Американци

Американскиот претседател Доналд Трамп има пад од 92 места на листата на Форбс на најбогатите Американци во 2017 година, на 248.место, неговата нето вредност...

Потопот на „Лего Титаник“ чини 1.500 евра

Две момчиња го оштетиле бродот „Титаник“ изграден од лего коцки, висок седум метри, на изложбата во Рим. Десетгодишното и 12-годишното момче излегоа од контрола...

Последни вести

Бјадов: Еден куршум и два зајака (Анализа)

Пишува Трајче Бјадов Американската политика разбира дека најголем непријател на американската стратегија во Македонија преку #Референдумот (и со тоа на Балканот) не е движењето #Бојкотирам,...

Македонците од САД се мобилизираат контра референдумот

Македонските иселеници од САД преземаат низа активности за минирање на референдумот на 30 септември преку пријавување за гласање заради зголемување на цензусот, а потоа...

Порака „Бојкотирам“ и на стадионот во Франкфурт

Македонската дијаспора на најразлични начини го искажува својот став за бојкотирање на референдумот за договорот Заев-Ципрас за преименување на татковината во Северна Македонија, па...

Статус на денот

„Му честитам на Косово... со одлуките од последните неколку дена ќе добијат и патници на аеродромот и нови корисници на нивните банкарски услуги“. Ова е...