Нов гасовод ќе минува во соседството, Македонија не ја есапат

Транс јадранскиот гасовод ТАП (Trans Adriatic Pipeline TAP) објави податоци за напредокот на работите до крајот на 2017 година во кои се наведуваат пробини...

Најбогатите во светот годинава заработија уште илјада милијарди

Најбогатите луѓе на планетата станаа побогати за уште илјада милијарди во 2017 година, четири пати повеќе отколку лани, а најбогатите 500 луѓе на светот го...

Македонија со најниска просечна плата во регионот

Со просечна плата од 381,90 евра во октомври, Македонија е на последното место меѓу шесте републики на поранешна Југославија. Убедливо на врвот е Словенија со...

Македонија со поголема покриеност на увозот со извоз од Хрватска

Според анализата на турската новинска агенција Анадолија, Македонија е на третото место меѓу земјите од поранешна Југославија во однос на надворешно трговската размена, односно...

„Титова“ вотка ја освојува Америка

Aмериканска награда продавач на годината, која се доделува за „инвентивни“ стратегии како да се стигне до потрошувачите, за 2017 ја доби вотката со име...

Шок за Киев, мора да плати милијарди долари на „Гаспром“

Арбитражниот суд во Стокхолм ги потврди најважните точки од договорот на Газпром со Украина за испораките на гас. Заменик-претседателот на Гаспром, Александар Медведев, изјавил дека...

Македонија втора по бројот на туристи во Албанија годинава

По Косово, државјаните на Македонија се најбројните туристи во Албанија од почетокот на годинава, покажуваат најновите податоци на државниот Институт за статистика (ИНСТАТ). Од јануари...

Ударот од Гевгелија во Грција ќе се амортизира со казина на островите

Економската и финансиска криза, но и казиното во Гевгелија, ги стопија приходите на грчките сопственици на коцкарници, па Министерството за финансии на Грција планира...

Македонија и Србија наскоро со заеднички железнички граничен премин

Македонија и Србија се пример за заедничка соработка во регионот за отстранување нефизички бариери, смета српската вицепремиерка и министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура...

Македонија дури 63. во светот за водење бизнис според „Форбс“?!

Според условите за водење бизнис, Македонија се најде на 63. место меѓу 153 земји во светот на листата на американскиот магазин „Форбс“ за 2017...

Последни вести

Нема влез „во пакет“ во ЕУ, вели Хан

Ниту една земја од Западен Балкан не треба да се надева дека ќе напредува во евроинтеграциите во пакет со другите изјави денеска комесарот за...

Потрошени над 40 милиони евра на административци што седат дома!

Повеќе од 40 милиони евра од државниот буџет во последните девет години се одлеале за плати на вработени од малцинствата според Рамковен договор, а...

Србија и 5 земји против членството на Косово во Интерпол

Пет земји-членки на Интерпол се приклучија на Србија и побараа гласањето за членство на Косово да биде симнато од агендата на Генералното собрание на...

Дармановиќ: Црна Гора со Груевски постапи како со секој друг граѓанин

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, изјави дека во случајот со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски неговата земја не...