Само Албанија со помала куповна моќ од Македонија во Европа

Македонските граѓани имаат поголема куповна моќ само од државјаните на Албанија, покажуваат податоците за 2016 година на Евростат, кој обработи параметри од 28 земји-членки...

Извозот од слободните зони во 2017 година надмина две милијарди евра

Дирекција за технолошки индустриски развојни зони (ТИДЗ) се пофали дека извозот на компаниите од зоните во Македонија минатата година ја надминал границата од две...

Македонија четврта во светот според невработеноста кај младите

Според стапката на невработеност на млади лица од 53,9 проценти, Македонија се наоѓа на четвртото место во светот меѓу 135 земји опфатени со рангирањето. Неприкосновено...

Скопје трет најевтин град за странци во светот

Анализирајќи ги трошоците за живот на странските државјани, консултантската фирма „Мерсер“ го позиционира Скопје на третото место меѓу најевтините градови за странци во светот. Пред...

Нов гасовод ќе минува во соседството, Македонија не ја есапат

Транс јадранскиот гасовод ТАП (Trans Adriatic Pipeline TAP) објави податоци за напредокот на работите до крајот на 2017 година во кои се наведуваат пробини...

Најбогатите во светот годинава заработија уште илјада милијарди

Најбогатите луѓе на планетата станаа побогати за уште илјада милијарди во 2017 година, четири пати повеќе отколку лани, а најбогатите 500 луѓе на светот го...

Македонија со најниска просечна плата во регионот

Со просечна плата од 381,90 евра во октомври, Македонија е на последното место меѓу шесте републики на поранешна Југославија. Убедливо на врвот е Словенија со...

Македонија со поголема покриеност на увозот со извоз од Хрватска

Според анализата на турската новинска агенција Анадолија, Македонија е на третото место меѓу земјите од поранешна Југославија во однос на надворешно трговската размена, односно...

„Титова“ вотка ја освојува Америка

Aмериканска награда продавач на годината, која се доделува за „инвентивни“ стратегии како да се стигне до потрошувачите, за 2017 ја доби вотката со име...

Шок за Киев, мора да плати милијарди долари на „Гаспром“

Арбитражниот суд во Стокхолм ги потврди најважните точки од договорот на Газпром со Украина за испораките на гас. Заменик-претседателот на Гаспром, Александар Медведев, изјавил дека...

Последни вести

Заев демантира, Ципрас анекс скицира – пишува Горан Момироски

Македонскиот премиер деновиве навидум ја смири јавноста откако на прашањето дали има сознанија дека Грција подготвува анекс на Преспанскиот договор со кој ќе се...

Груевски сликан во Будимпешта

На Фејсбук попладнево се споделува фотографија од Никола Груевски фотографиран, наводно во Будимпешта, на која се гледа како екс-македонскиот премиер облечен во црвена јакна...

Каменос: „Преспанскиот договор е мртов“

Лидерот на „Независни Грци“, Панос Каменос денеска изјави дека преспанскиот договор е мртов и дека тој е подготвен да ја напушти владата доколку договорот...

Зашто сме таму кај што сме (СТАТУС НА ДЕНОТ)

Мизерни услови за работа, преполни чекални, прегледи милион, никаков ред и поредок, се напаѓа медицински персонал, нереализирани ветувања со години и никакви реакции, а...